Bist

92.321,95

% 0.756

Dolar

4.8117

% 0.365

Euro

5.6114

% 0.504

Altın

189.4468

% -0.185

Sterlin

6.3005

% 0.488

Frang

4.8180

% -0.015

Yen

4.2702

% -0.147

Ruble

0.0763

% 0.038

Riyal

1.2820

% 0.007

Usdtry Yorum ve Analizleri

Dolar bugün yine oldukça hızlı hareketlerine devam ediyor. Dün yapmış olduğumuz dolar yorumları içerisinde bugünlerde en mantıklısı dolardan uzak durmak diye not düşmüş ve yükseliş etkisinin grafiklerde hissedildiğini vurgulamıştık. Aynı makale içerisinde de 4,013 seviyesinin üzerinde kısa vadeli satış işlemi düşünmek mantıklı olabilir demiştik ve nitekim sabah saatlerinde dolar tl 3,996 seviyesine kadar gerilemişti. Ancak…


Dolar bugün yine oldukça hızlı hareketlerine devam ediyor. Dün yapmış olduğumuz dolar yorumları içerisinde bugünlerde en mantıklısı dolardan uzak durmak diye not düşmüş ve yükseliş etkisinin grafiklerde hissedildiğini vurgulamıştık. Aynı makale içerisinde de 4,013 seviyesinin üzerinde kısa vadeli satış işlemi düşünmek mantıklı olabilir demiştik ve nitekim sabah saatlerinde dolar tl 3,996 seviyesine kadar gerilemişti. Ancak Cumhurbaşkanı’nın Merkez Bankası ile ilgili yapmış olduğu açıklamalar, daha doğrusu bu açıklamaların yansıması sonrası dolar yeniden atağa geçti ve tüm zamanların rekorlarını bugün yeniledi.

Dolar tl paritesinde bugün 4,043 tl seviyesi görülerek bir önceki zirve olan 4,037 seviyesi aşılmış oldu. Şu sıralarda bir miktar geri çekilen dolar tl paritesi 3,030 seviyelerinden fiyatlanmaya devam ediyor. Dolarda yaşanan bu son yükseliş hareketinin yurtdışından bağımsız olarak ülke içi siyasi gündem nedeni ile gerçekleştiğini vurgulamak yanlış olmayacaktır diye düşünüyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faiz düşürülmesi konusundaki ısrarı ve Merkez Bankası ile ilgili yapmış olduğu açıklamalar nedeniyle artık dolar nereye yükselirse yükselsin Merkez Bankasının eli faiz arttırımına gitmez düşüncesi piyasada hakim olmaya başlayınca ve aynı zamanda Mb döviz rezervi son zamanların en düşük seviyesine gerileyince güçsüzleşen Türk Lirası kaçınılmaz oldu.

Bir de ekonomi yönetiminden ve Merkez Bankası hamlelerinden şikayetini getiren Cumhurbaşkanı’na karşılık Mehmet Şimşek’in istifasını sunmak istediği ancak Binali Yıldırım’ın buna engel olduğu söylemleri gün yüzüne çıkınca piyasada huzursuzluk baş gösterdi ve doların yükselişi hız kazandı.

Az önce İbrahim Kalın tarafından yaşananlara ilişkin ve dolar tl kurunu da etkileyebilecek bazı açıklamalar geldi. Bunlardan dikkat çeken bazı satırbaşları ise şu şekilde.

KALIN: ERDOĞAN EKONOMİYİ YAKINDAN TAKİP EDEN BİR LİDER, BUNU YAPARKEN BAŞBAKAN VE İLGİLİ EKONOMİ EKİBİYLE YAKIN BİR MESAİ İÇERİSİNDE HEP OLMUŞTUR, BU YENİ BİR ŞEY DEĞİL

ZAMAN ZAMAN KÜLLİYE’DE EKONOMİ İLE İLGİLİ TOPLANTI YAPILIYOR HABERLERİ BİZİM AÇIMIZDAN RUTİNİ İFADE EDİYOR

BU YAKIN İLGİ VE TAKİP NETİCESİNDE BÜYÜME RAKAMINI YAKALADIK

KALIN: CUMHURBAŞKANININ YAKIN İLGİSİ TAKİBİ BUNDAN SONRA DA DEVAM EDECEKTİR, BUNUN NETİCESİNİ DE RAKAMLARLA AÇIK BİR ŞEKİLDE GÖRDÜK

KALIN: (MEHMET ŞİMŞEK’İN İSTİFA İDDİASI) BU BİR İDDİA, BİZE GELEN BİR ŞEY YOK

Gün içerisinde twitter üzerinden paylaştığımız dolar tl yorumunda dolarda yukarı yönlü hareketin devamınının olası olduğunu ve 4,052 ye kadar bir yükseliş gerçekleşebileceğini belirtmiştik henüz dolar 4,017 lerde iken şuan 4,043 seviyesi görülmüş durumda tepe noktası olarak. Peki dolar tl de bundan sonraki süreçte neler olabilir, dolar grafikleri bize yardımcı olabilir mi ?

usdtry grafiği

Usdtry grafiğinde  yükseliş momentumunun hala etkisini koruduğu grafiklerde görüntülenirken, hükümet kanadından piyasalara yönelik gelen açıklamalar ise bir nebze de olsa doları sınırlamaya çalışıyor ama dolar sınırları zorlamaya devam edecek mi ?

Dolar tl paritesi grafiğinde yukarı yönlü hareketin devamı halinde 4,052 seviyesine kadar yeni bir yükseliş hareketinin tetiklenebileceği, olası geri çekilmelerde ise 4,013 seviyesinin destek noktası olduğunu bu seviye altında ise 3,983 ve ana destek noktası 3,936 seviyesinin bulunduğunu söyleyebiliriz. An itibari ile 3,925 seviyelerinde hareketlerine devam eden dolar kuru için 4,013 seviyesi üzerinde tutunma yaşanması doların yukarı yönlü hareketini destekleyebilecekken, bu seviye altında saatlik ve günlük kapanışlar ise dolar tl paritesini aşağı yönlü getirebilecektir.

ETİKETLER
BENZER İÇERİKLER
Yorum Yap