Bist

92.321,95

% 0.756

Dolar

4.8115

% 0.361

Euro

5.6105

% 0.488

Altın

189.5259

% -0.185

Sterlin

6.2996

% 0.474

Frang

4.8178

% -0.025

Yen

4.2682

% -0.104

Ruble

0.0763

% 0.096

Riyal

1.2820

% 0.007

Türk Lirası Erimeye Devam Ediyor !

Günlerdir süren Türk Lirası üzerindeki değer kaybı bugün de beklentileri karşılamayan Süper Teşvik Paketi ve Suriye ile alakalı yeni gelişmeler eşliğinde değer kaybetmeye devam etti. Güne sakin başlayan dolar kuru öğle saatlerine doğru Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapmış olduğu teşvik paketi açıklaması sonrası yükselişe geçerek tüm zamanların rekorunu kırdı. Dolar tl 4,075 lirayı görürken euro tl ise…


Günlerdir süren Türk Lirası üzerindeki değer kaybı bugün de beklentileri karşılamayan Süper Teşvik Paketi ve Suriye ile alakalı yeni gelişmeler eşliğinde değer kaybetmeye devam etti. Güne sakin başlayan dolar kuru öğle saatlerine doğru Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapmış olduğu teşvik paketi açıklaması sonrası yükselişe geçerek tüm zamanların rekorunu kırdı. Dolar tl 4,075 lirayı görürken euro tl ise 5,013 lirayı görerek tüm zamanların rekor seviyelerine yükseldi.

Teşvik Paketi Piyasa Beklentilerini Karşılamadı

Geçtiğimiz haftalarda açıklanması beklenen ve bugüne ertelenen süper teşvik paketi piyasa beklentilerini maalesef ki karşılamadı. Bir çok halka açık şirket için teşvik beklenirken bu beklentilerin karşılanamaması, sadece iki tane halka açık şirkete teşvik hakkı tanınması piyasa tarafından negatif algılandı ve borsada ikinci seansda sert satışlar oluştu. Buna bir de Abd’den Suriye’ye gelebilecek askeri müdahale dedikodusu eklenince, zaten uzun bir süredir devam eden enflasyon ve cari açık kaygıları ile diğer para birimlerine göre negatif seyreden dolar tl üzerinde baskı daha da arttı ve rekor seviyeler kaçınılmaz oldu. Bugün sadece Amerikan Doları değil, Euro, İngiliz Sterlini, İsviçre Frangı ve Kanada Doları gibi para birimleri de Türk Lirası karşısında rekor seviyelerine yükseldi.

teşvik paketi beklentileri karşılamadı

Merkez Bankasından Hamle Gelebilir mi ?

Son yaşanan yükseliş hareketleri ile birlikte 25 Nisan 2018 tarihinde gerçekleştirilecek olan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası toplantısında döviz kurlarındaki yükselişlere dur diyecek bir hamle gelebilir mi diye yatırımcılar tarafından sorular gelse de bu durum biraz zor görünüyor. Zaten bu durumun zor görünmesi sebebi ile Türk Lirası değer kaybetmeye devam ediyor. Çünkü yabancı yatırımcılar TCMB’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan faizleri indirmemiz lazım derken faiz arttırımına gidemeyeceğini düşünüyor bu nedenle de doları frenleyebilecek en önemli etken olan faiz arttırımı ihtimalinin neredeyse yok oluşu TL deki değer kaybının sürmesine yol açıyor.

Bugün küresel piyasalara baktığımızda doların ve dolar endeksinin değer kaybı yaşadığını gözlemliyoruz. Yani dolara karşı euro yukarıda, sterlin yukarıda, cad yukarıda ama biz kayıplarda görünüyoruz. Bununda en önemli nedenlerini şu şekilde de sıralayabiliriz.

 • Merkez Bankasının ( TCMB ) Dövize Faiz Yolu ile Müdahale Etme Şansı Piyasa Oyuncularına Göre Kalmamış Durumda.
 • Suriye’de Olaylar Daha da Karmaşık Hale Gelebilir ( Zira Trump 24 saat içerisinde çok önemli bir karar vereceğini duyurdu Suriye ile alakalı olarak. )
 • Enflasyon ve Cari Açık Rakamlarının Bir Türlü İstenilen Seviyelere Çekilemeyişi
 • Merkez Bankası Döviz Rezervlerinin Son Zamanların En Düşüğüne İnişi

TL de değer kaybı devam ediyor

Peki dolar nereye kadar yükselecek, euro nereye kadar yükselecek, döviz kurları ne zaman düşüşe geçer, dolar düşer mi gibi soruların sıkça sorulmaya başlandığı şu ortamda doları ne düşürebilir dilerseniz bir de bunlara bakalım.

Dolar Düşer mi ?

Aslında yaklaşık son 2 aydır yapmış olduğumuz ve sizlerle paylaşmış olduğumuz dolar analizleri içerisinde dolarda yukarı yönlü hareketin devamını öngördüğümüzü, grafiklerinde yukarı yönlü hareketi desteklediğini vurgulamıştık. Fed sonrasında yaşanan sert düşüşte dahi 3,896 seviyesi aşağı yönlü kırılmadıkça yukarı yönlü hareketlerin devamı gelecektir diye öngörülerimizi dolar yorumları içerisinde paylaşmıştık. O günden bugüne değişen bir şey var mı diye bakınca açıkçası TL pozitif görüntüsünü sağlayabilecek önemli bir gelişme yaşanmadı ve bu sebeple de TL negatif ayrışması devam ediyor. Bu nedenle dolar düşer mi, dolar ne zaman  düşer sorularının cevapları aslında önceki analizlerimizde olduğu gibi olacak. Şuan için dolarda düşüşü destekleyen fazla bir etken bulunmuyor. Dolar küresel piyasalarda değer kaybetse dahi TL bazlı döviz sepetindeki yükseliş bir müddet daha devam edecek gibi duruyor.

Doların TL ye karşı düşüşe geçmesi için, Suriye sorununun tamamen ortadan kaldırılabilmesi, doların global piyasalarda değer kaybını sürdürmesi ve bu değer kaybının aşırılaşması ile dolar endeksinde yaşanabilecek sert düşüşler dolar tl kurunda düşüşlerin yaşanmasını sağlayabilecektir. Bunların yanı sıra enflasyon oranları, cari açık ve işsizlik oranlarında yaşanabilecek düşüşlerde doları kısmen frenleyebilecek etkenler olarak karşımızda duruyor. Piyasa oyuncuları ve yatırımcılar tarafından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faizleri indirelim dediği bir ortamda Merkez Bankası’ndan gelebilecek olası faiz arttrıımı hamlesi de dolardaki yükseliş seyrini bir anda tersine çevirebilir. Ancak burada yine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tavrı ne olur o da piyasa tarafından yakından izlenecektir. Zaten şuan için TCMB’den herhangi bir faiz arttırım hamlesi de beklenmiyor. Dolarda 4 saatlik grafik görüntüsü ise şu şekilde;

dolar tl paritesi grafiği

Borsada Düşüşler Sertleşti

Borsa İstanbul tarafında düşüş hareketi bugün 2. seansda sertleşerek fiyatlamalar 113 bin seviyesinin altına doğru geldi. Bunda şüphesiz teşvik paketinin beklentileri karşılamaması, teşvik alması beklenen şirketlerin teşvik alamaması etkili oldu. Öyle ki bugün en çok düşen hisse senetlerinde teşvik beklentisi olan şirketler yer alıyordu. Bu duruma bir de tl deki negatif ayrışma eklenince Bist100 de düşüş kaçınılmaz oldu.Seans kapanışına doğru Abd’den gelen Askeri hareket Suriye’ye karşı masada açıklaması ile düşüşler sertleşerek 2000 puanı aşarken gün içi en yüksek 115,460 seviyesini gün içi en düşük 112,500 seviyesini gören Borsa İstanbul günü 113 bin seviyesinin hemen üzerinden kapadı.Hisse senetlerinde değer kayıpları seans kapanışına doğru sertleşti. Teşvik beklentisi içerisinde olan hisse senetlerinde yaşanan düşüşler göze çarptı. Yarın için piyasalarda neler olacak hep birlikte takipte olacağız. Lakin bu düşüşün devam etmesi olası gibi duruyor 112 bin seviyesine doğru geri çekilme hareketi sürebilir diye düşünüyoruz. Tüm yatırımcılara bol kazançlar dileriz.

ETİKETLER
BENZER İÇERİKLER
Yorumlar
 1. yazan Ahmet

  Nisan 21st, 2018 at 10:51 am (#)

  ohal bulunduğu sürece bu seyirlerde devam edecek. seçimlerin de geçmesiyle yılın ikinci yarısından sonra düşüşe geçebilir

 2. yazan necmi

  Nisan 22nd, 2018 at 9:39 am (#)

  kısa sürede devletimizin buna çözüm getirmesi lazım yetkililer inşallah gerekeni yaparlar

 3. yazan Gökhan Ünal

  Nisan 30th, 2018 at 7:42 am (#)

  maaşınızdan bir bölümü sürekli dolara veya altına dönüştürmek gerek.

Yorum Yap