Bist

92.321,95

% 0.756

Dolar

4.8115

% 0.361

Euro

5.6105

% 0.488

Altın

189.5259

% -0.185

Sterlin

6.2996

% 0.474

Frang

4.8178

% -0.025

Yen

4.2682

% -0.104

Ruble

0.0763

% 0.096

Riyal

1.2820

% 0.007

Temerrüt Nedir ? Temerrüt Faizi Ne Demektir ?

Finans piyasalarında işlem yapmakta olan yatırımcıların bir çoğu zaman zaman temerrüt terimini duymaktadırlar. Özellikle borsada kredili işlem yapmakta olan yatırımcıların sıkça duymakta olduğu temerrüt ve temerrüt faizi ne demektir, temerrüt faizi nasıl uygulanır gibi konuları bu makalemizde işleyeceğiz. Temerrüt Nedir?Bu Yazıda Bulabilecekleriniz1 Temerrüt Nedir?2 Temerrüt Faizi Nedir?2.1 Borsada Temerrüde Kalmak Herhangi bir neden göstermeksizin kişinin…


Finans piyasalarında işlem yapmakta olan yatırımcıların bir çoğu zaman zaman temerrüt terimini duymaktadırlar. Özellikle borsada kredili işlem yapmakta olan yatırımcıların sıkça duymakta olduğu temerrüt ve temerrüt faizi ne demektir, temerrüt faizi nasıl uygulanır gibi konuları bu makalemizde işleyeceğiz.

Temerrüt Nedir?

Herhangi bir neden göstermeksizin kişinin ya da kurumun üzerine olan borcu ödememesi ve bu konuda ısrarcı davranması durumuna temerrüt adı veriliyor. Bir suç teşkil ettiğini ve hukuka aykırı bir durum olduğunu da belirtmek gerekiyor. Taahhütler sonucu gerekli ödemenin yapılmaması ya da kişiye verilen sürenin dolmasına rağmen herhangi bir adım atılmaması durumunda borca ek olarak bir faiz ilave ediliyor ve bu faize de temerrüt faizi adı verilmektedir. Borsada yapılan her işlemin sonunda eğer bir teminat açığı tespit edilmişse kişiye ya da kuruma teminat tamamlama çağrısı yapılacaktır. Çağrıyı takip eden ve belirlenen sürede herhangi bir sonuç alınamadığı takdirde müşterinin ilgili hesabı temerrüde düşecektir.

Temerrüt Faizi Nedir?

Belirlenen süre içerisinde teminat açığının kapatılması durumunda birinci temerrüde düşer ve faiz uygulaması devreye girer. Bu uygulanan faiz oranı temerrüt faizi olarak adlandırılmaktadır. Para piyasasındaki bir gecelik ortalama faiz oranları baz alınarak en yüksek olanın bir katı gibi bir oranda temerrüt faizi uygulanacaktır ve bu da bir hayli güçlü bir yaptırımdır. Yani temerrüt faizi normal gecelik faiz oranlarından daha yüksek oranda kullanıcılara yansıtılan bir faiz türüdür. Burada amaç yatırımcıların belirli miktarlar üzerine çıkmasını önlemek aynı zamanda işlem yaptıran firmayı korumaktır.

Temerrüdün ilgili sürede karşılanmaması ancak bu süreden sonraki günlerde karşılanması durumunda da bir yaptırım karşınıza çıkacaktır. Bu durum ise ikinci temerrüt olarak adlandırılıyor. İkici temerrüt durumunda sizler de tahmin edersiniz ki faiz oranı çok daha yüksek ve yaptırım da çok daha güçlü olacaktır. Uygulanan faiz oranına bakıldığında bu oranın 3 katına kadar çıktığını da görebiliyoruz. Temerrütten kurtulmak için yatırımcıların gerekli olan teminat açığını kapaması gerekmektedir.

temerrüt nedir, temerrüt faizi ne demek

Borsada Temerrüde Kalmak

Ülkemizde İstanbul Borsası içerisinde yatırım yapmakta olan binlerce yatırımcı vardır. Bu yatırımcılara aracı kurumların veya bankaların kendilerine belirlenen limitlerin üzerine çıkılması halinde kendilerine uyarı yapılmaktadır. Bu uyarı genellikle müşteri temsilcileri tarafından aranılarak limit aşımı yapıldığını ve işlem kapaması yapmadığınız takdirde temerrüde düşeceğinizin bildirimi şeklinde olmaktadır. Borsada temerrüt kısaca takasbanka yatırılması gereken karşılık oranlarının zamanında yatırılmaması sebebi ile ortaya çıkan durumdur. Yani takasbank yatırımcı hangi kurum üzerinden yatırım yapmakta ise bu kuruma teminat tamamlama çağrısı yapmaktadır. Teminatı aşan yatırımlar için temerrüt faizi uygulaması mevcuttur.

Finans piyasalarında yapılan yatırımlardan en karlı olanları sizce hangisi ? Dilerseniz bu sorunun cevabını aradığımız en iyi yatırım araçları başlıklı makalemize göz gezdirebilirsiniz.

ETİKETLER
BENZER İÇERİKLER
Yorum Yap