Bist

89.114,95

% -1.272

Dolar

5.7846

% -2.618

Euro

6.5872

% -2.055

Altın

219.4276

% 0.434

Sterlin

7.3715

% -1.830

Frang

5.8236

% -0.035

Yen

5.2193

% 0.077

Ruble

0.0866

% -0.703

Riyal

1.5516

% 0.005

Kripto Para Piyasalarında Sert Düşüş

Kripto para piyasalarında bu hafta ciddi anlamda düşüşler gördük. Ülkelerin kripto para piyasalarına ilişkin yapmış olduğu kısıtlamalar, ekonomistlerin bitcoin için 100.000 dolar seviyesinin görülme ihtimalinin 100 dolara düşme ihtimalinden daha düşük olduğunu belirten açıklamaları ve buna benzer bir çok bitcoin aleyhine gelen açıklamalar son olarak binance borsasının hacklendiğine dair gelen haberler tüm kripto paralar üzerinde…


Kripto para piyasalarında bu hafta ciddi anlamda düşüşler gördük. Ülkelerin kripto para piyasalarına ilişkin yapmış olduğu kısıtlamalar, ekonomistlerin bitcoin için 100.000 dolar seviyesinin görülme ihtimalinin 100 dolara düşme ihtimalinden daha düşük olduğunu belirten açıklamaları ve buna benzer bir çok bitcoin aleyhine gelen açıklamalar son olarak binance borsasının hacklendiğine dair gelen haberler tüm kripto paralar üzerinde ciddi bir baskıya neden oldu ve şuan bitcoin 8.300 dolar seviyesine kadar gerilemiş durumda.

Bitcoine nazaran diğer bir çok altcoinde ise düşüşler daha sert boyutlara ulaştı. Litecoin fiyatı 160 dolara kadar gerilerken ripple 0,75 dolar, ethereum 67 dolar seviyesinden işlem görmeye devam ediyor. Bu hafta coin fiyatlarında yaşanan bu sert düşüş hareketine en büyük etkenin binance borsasının hacklendiğine dair gelen açıklamalar gösterilirken, MT Gox’a atanan kayyumun ( Nobuaki Kobayashi ) satışlarına devam etmeside bitcoin üzerinde baskı oluşturan bir başka etken olarak karşımızda duruyor.

kripto para piyasalarında sert düşüşler yaşanıyor

Bitcoin Neden Düşüyor ?

11 bin dolar seviyelerinden bu sabah 8,300 dolar seviyelerine kadar gerileyen bitcoinde yaşanan düşüş yatırımcıları tedirgin etmiş durumda. 2014 yılında bitcoin tarihinin en büyük hırsızlığının yaşandığı Mt. Gox borsası kapatılmıştı. Sonrasında ise MT.Gox borsasına kayyum ataması yapılmıştı. Dün sabah saatlerinde,  Mt. Gox CEO’sunun bir kaç ay içerisinde yaklaşık 400 milyon dolar değerinde Bitcoin alıp sattığı ortaya çıktı. Son üç aydır yaşanan sıkıntıların ardında da MT. Gox’un  ciddi anlamda etkisi olduğu konuşuluyor. Öyle ki yatırımcılar tarafından kuruma ciddi anlamda tepkiler mevcut.

Ayrıca yine bir başka iddaa olan binance borsasında yaşanılan hacklenme iddaalarınında yalan olduğu ve binance’nin piyasayı spekule ettiği yönünde iddaalarda mevcut. Bitcoinde ve diğer alt coinlerde yaşanan bu satış hareketinin ne zaman ve nasıl sonlanacağı ise hem kripto para yatırımcıları hem de düşse de alsam diyen kullanıcılar tarafından merak konusu olmaya devam ediyor.

Bitcoin Nereye Kadar Düşer ?

Kripto para piyasalarındaki sert düşüşe dikkat çektiğimiz sıralarda 8300 dolar seviyesine kadar gerileyen bitcoin fiyatı şuan itibari ile 9000 dolar seviyesinin üzerine yükselmiş durumda. Bitcoin son bir kaç yılda hızla yükselen bir kripto para birimi ve bu dönem boyunca yani yükselişlerin yaşandığı dönem boyunca da bitcoin için bu bir balon diyenler, yakında patlar diyenler, çıktığı gibi düşer diyenler her zaman oldular. Ancak bitcoin bunlara inat hep rekor yenilemeye devam etti. Fakat yılbaşından itibaren yaklaşık 3 aylık dönem içerisinde ciddi çalkantılı dönemlerden geçen bitcoin 6000 usd seviyesine kadar geriledi buralardan bulduğu destek ile yeniden 10 bin dolar üzerine çıkarak güzel bir tepki verdi. Tam işler yoluna giriyormu diye düşünmeye başlamışken yeni gelen spekulasyonlar ile birlikte 11bin dolar seviyesi üzerinden yeniden bir geri çekilme yaşandı ve 8,300 dolar seviyesine kadar bir geri çekilme yaşandı bugün içerisinde.

haftalık bitcoin grafiği

Yukarıda haftalık bitcoin grafiğine baktığımızda bazı önemli bölgeleri gözlemleyebiliyoruz. Buna göre olası sert düşüşlerde özellikle 4200 dolar seviyesine yaklaşıldıkça yeni alıcıların iştahi kabarabilir gibi duruyor. 8,300 seviyesinden gelen tepkinin devamı halinde ise yeniden 11,600 seviyesi ilk kuvvetli direnç noktası haline gelecektir.

13.03.2018 Kripto Para Yorumu

Kripto paralarda son 10 gündür devam eden yüksek volatilite bugün biraz daha yerini sakin bir seyre bırakmış görünüyor, kripto paralar neden düşüyor sorusunun cevabını önceki analizlerimizde paylaşmıştık henüz bu düşüşe net bir cevap verememiş gibi duruyor kripto para birimleri ancak yine de 8,300 dolar seviyesinden uzaklaşmış ve 10k seviyesine bir adım daha yaklaşmış durumda fiyatlamalarına devam ediyor. Dün 9.900 dolar seviyesine kadar yükselen bitcoin buradan gelen satışlarla 9k seviyesinin altına gevşemişti. Bugün ise yeniden 9k üzerindeki fiyatlamalarına devam etmekte.

ETİKETLER
BENZER İÇERİKLER
Yorum Yap