Bist

89.114,95

% -1.272

Dolar

5.7846

% -2.618

Euro

6.5872

% -2.055

Altın

219.4276

% 0.434

Sterlin

7.3715

% -1.830

Frang

5.8236

% -0.035

Yen

5.2193

% 0.077

Ruble

0.0866

% -0.703

Riyal

1.5516

% 0.005

Gram Altın Yorumları

Ülkemizde yatırım araçları içerisinde belki de en çok konuşulanı gram altındır diyebiliriz. Gram altın fiyatının bu kadar çok gündemde olmasının nedeni ise ülkemizde yatırımcısının çok oluşundan kaynaklanmaktadır. Durum böyle olunca da gram altın fiyatları yatırımcılar tarafından dikkatle takip edilmektedir. Bu nedenle televizyon kanallarında ekonomi programlarında ve gazetelerin ekonomi sayfalarında gram altın yorumları ve analizleri sıkça karşımıza…


Ülkemizde yatırım araçları içerisinde belki de en çok konuşulanı gram altındır diyebiliriz. Gram altın fiyatının bu kadar çok gündemde olmasının nedeni ise ülkemizde yatırımcısının çok oluşundan kaynaklanmaktadır. Durum böyle olunca da gram altın fiyatları yatırımcılar tarafından dikkatle takip edilmektedir. Bu nedenle televizyon kanallarında ekonomi programlarında ve gazetelerin ekonomi sayfalarında gram altın yorumları ve analizleri sıkça karşımıza çıkmaktadır.

gram altın fiyatları ne olur

Gram Altın Yatırımı Nasıl Yapılır ?

Gram altın, altın çeşitleri içerisinde en basit şekilde ulaşılabilen ve fiyatı en cüzi olan altın çeşitlerinden bir tanesidir. Aynı zamanda gram altın alım – satımında fazla  bir marj olmadığından dolayı yatırımcılar genellikle altın yatırımı yapacaksa gram altın almaktadırlar Çünkü bilezik vb. ziynet altın çeşitlerinde alış satış farkı fiyatlar oldukça oynaktır. Yani 1200 liraya dün aldığınız bir bileziği altın fiyatı aynı iken 1000 liraya bozdurabilirsiniz ancak 1200 liralık gram altın aldığınızda bunu 1,150 liraya bozdurabilirsiniz. Yani bozdurmak istediğinizde kaybınız az olur. Bu nedenle de yatırımcılar gram altına yatırım yapmayı tercih ederler.

Ayrıca son yıllarda yükselen altın fiyatları nedeniyle, düğün ve benzeri törenlerde takılmasına alışık olduğumuz çeyrek altının yerini gram altın almıştır. Bu nedenle de gram altın kullanımı son zamanlarda yatırım aracı olmanın dışında bir gereklilik haline de gelmeye başlamıştır.

Gram altına olan talep yükselince, çeşitli sanal marketlerde internet üzerinden gram altın satımına başlamış, bankalarda altın hesaplarında gram altın yatırımı, alım – satımı yapılabilir hale gelmiştir. Gram altın yatırımı yapmak isteyen yatırımcılar, kuyumculardan gram altın alarak yada bankalarda altın yatırım hesabı açarak yatırım yapabilirler.

2018de gram altın yükselir mi düşer mi

Gram Altın Fiyatını Etkileyen Faktörler

Yatırımcı sayısının oldukça yüksek oluşu beraberinde en çok konuşulan yatırım araçlarından bir tanesi olmasına da doğal olarak karşımıza çıkarıyor. Bu kadar çok konuşulan bir yatırım aracı olan gram altın için, yatırımcılar tarafından gram altın ne olur, gram altın fiyatları yükselir mi, gram altın ne zaman düşer, gram altın fiyatı ne olacak gibi sorularda sıkça sorulur olmaya başlamış durumda. Bu sorulara ekonomistler tarafından genellikle temkinli yanıtlar verilmektedir. Çünkü gram altın fiyatını belirleyen ve gram altın fiyatlamalarına etki eden bir çok faktör bulunmaktadır. Bu faktörler ekonomik faktörlerin dışında çoğu zaman siyasi ve konjonktürel faktörler de olabilmektedir. Bu nedenle gram altın fiyatı hakkında tahmin yapabilmek için çok yönlü düşünmek ve birden fazla detayı öngörebilmek gereklidir.

Gram altın fiyatlarının geleceği hakkında öngörüde bulunabilmek için ilk etapda gram altın fiyatlarını etkileyen faktörleri öğrenmek gerkemektedir. Ve ne olursa gram altın fiyatı yükselir, ne olursa gram altın fiyatı düşer bu konuları iyice analiz etmek gerekmektedir. Biz sizlere ne olursa gram altın fiyatı yükselir ne olursa gram altın fiyatı düşer sorularının cevaplarını anlatmaya çalışacağız.

Ülkemiz içerisinde yaşanacak belirsizlik durumları, terör olayları, darbe girişimleri, erken seçim vb. haberler, ekonomik anlamda kötüye gidişler gram altın fiyatını yükseltecektir. Bu durumlarda dolar fiyatı yükseleceğinden dolayı gram altın fiyatları da artış gösterecektir.

Ülkemizde terör olaylarının sonlanması, huzur ortamının oluşması, ekonomik anlamda iyiye gidiş yaşanması dolar tl kurunu düşüreceğinden gram altın fiyatı da düşüş gösterecektir.

Dünya genelinde yaşanacak savaş, terör olayları vb. dünya konjonktürü açısından istenmeyen durumlar sonucunda güvenli liman talebi gören altın fiyatları yükselecektir. Bu nedenle de gram altın fiyatı yükseliş gösterecektir.

Gram Altın, Altın Ons Fiyatı ve  Dolar TL Paritesi Arasındaki Korelasyon

Dolar TL Kuru Yükselir, Altın Ons Fiyatı Düşerse Gram Altın Fiyatı Yükselebilir veya Düşebilir. ( Dolardaki yükselişin ve altın ons fiyatındaki düşüşün şiddetine bağlıdır )

Dolar TL Yükselir, Altın Ons Fiyatı Yükselirse, Gram Altın Yükselir.

Dolar TL Düşer, Altın Ons Fiyatı da Düşerse, Gram Altın Fiyatı Düşecektir.

gram altın yorumları 2018

Gram Altın Yorumları

Gram altın yatırımı yapan yatırımcı sayısı çoğaldıkça gram altın yorumları da günlük olarak yapılmaya başlamıştır. Gram altın almak için uygun fiyat aralığı neresi, gram altın yükselecek mi yoksa düşecek mi sorularının cevaplarını merak eden yatırımcılar altın yorumlarını, dolar yorumlarını ve gram altın yorumlarını yakından takip etmektedir. Çünkü gram altına hem dolar tl kuru hem de altın ons fiyatı doğrudan etki etmektedir.

Gram altın yıllık grafiğine bakıldığında yıllar içerisinde ciddi bir yükseliş yaşandığı görülmektedir.

gram altın grafiğindeki yükseliş

Ciddi bir yükseliş içerisinde olan gram altın fiyatlarında ekonomistler zaman zaman düzeltmeler bekleseler de gram altın bu dönemlerde yükselişini devam ettirerek 160 tl üzerine çıkmıştır. Bir çok ekonomist gram altın fiyatlarının 2018 yılı içerisinde yükseliş hareketine devam etmesini beklerken diğer bir kesim ekonomistler ise altın fiyatlarının doygunluğa ulaştığını ekstra bir durum yaşanmadığı sürece altın fiyatlarında Fed baskısı ile beraber düşüş trendinin başlayabileceğini belirtmekteler.

Gram Altın Ne Zaman Düşecek ?

Gram altın fiyatları ne zaman düşecek, gram altın fiyatı düşer mi, neden düşmüyor bu gramın fiyatı soruları gram altına yatırım yapmayı düşünen ancak biraz düşsün de öyle alayım diyen yatırımcıların çokca sorduğu sorulardandırlar. Sonuç olarak yatırımcılar her ticarette olduğu gibi bir mal alırken düşük fiyattan alıp yüksek fiyata samak istemektedir. Ancak altın gibi bir yatırım aracında en alttan alıp en üstten satmak çok olası bir senaryo değildir.

Gram altın fiyatlarının düşmesi için içeride dolar tl kurunun gevşemesi gerekmektedir. Dışarıda ise altın ons fiyatlarının düşmesi gram altın fiyatlarının da düşmesini sağlayacaktır. Ancak güncel konjonktüre bakıldığında dolar tl kurunda sert düşüşler yaşanma ihtimali ve altın ons fiyatında sert geri çekilmeler yaşanma ihtimali çok yüksek değildir. Bu nedenle gram altın fiyatında uzmanlar tarafından beklentiler yatay ve yukarı yönde olarak belirtilmektedir. Olası geri çekilmelerin ise yeni alım fırsatı olarak değerlendirilebileceği vurgulanmaktadır. Fakat dünya konjonktürü her an değişebilir bir yapıya sahip olduğundan gram altın fiyatında düşüşler gerçekleşmesi sürpriz olarak karşılanmamalıdır.

Gram Altın Yükselir Mi

Gram altın fiyatının yükselmesini isteyen yatırımcılar genellikle altın almış veya altın alacağı olan yatırımcılardır. Bu nedenle de gram altın fiyatları ne zaman yükselecek, altın neden yükselmiyor, gram altın ne zaman yükselir gibi soruları sormaktadırlar. Bu nedenle de gram altın yorumları oldukça popüler hale gelmektedir.

2018 yılının ilk 3 ayı geride kaldı ve biz 2018 yılına girişimizle birlikte altın tarafında ciddi anlamda yükselişler yaşadık öyle ki altın ons fiyatı 1,360 dolar seviyesini yukarı yönlü zorladı ancak bunda henüz başarılı olabilmiş değil. Uzman analistler 2018 yılı içerisinde ufakta olsa gram altın fiyatlarında yükselişler beklemekte: Bunda en büyük payı ise altın onsu almakta. Çünkü altın ons fiyatı için çoğunluğun 2018 yılı içerisinde 1,500 dolar görülebileceğini vurguladığını bilmekteyiz. Bu nedenle önümüzdeki süreçte gram altın tarafında yaşanacak olası düşüşler yeni alım fırsatı olarak değerlendirilebilir ve belki de yeni yılda gram altın fiyatında 170 tl seviyelerine yükselişler yaşanabilir.

12.03.2018 Güncel Gram Altın Yorumları

Gram altın fiyatları bugün altın ons fiyatında yaşanan geri çekilme ile birlikte ufakda olsa değer kaybı yaşıyor. Güne 162,50 tl seviyelerinde başlayan altın gram fiyatı şuan itibari ile 161.60 seviyesine kadar gerilemiş durumda. Altın ons fiyatının 1,321 dolar seviyesi altında kapanışlar yapması ve dolar tl de oynaklığın fazla yükselmemesi halinde 160 tl seviyesine kadar düşüşler gerçekleşme ihtimali bulunmaktadır.  Altın ons fiyatında olası toparlanma ise yeniden 1,62,50 ve 164 seviyelerinin hedeflenmesine katkı sağlayacaktır. Beklentimiz ise dolar tarafında güçlenme olacağı yönünde ancak bu dolar tarafındaki güçlenme ons fiyatını mı daha çok düşürecek yoksa dolar tl kurunu mu daha fazla yükseltecek onu kestirmek oldukça güç olduğundan gram altın fiyatı ile alakalı net bir öngörüde bulunabilmek de zorlaşıyor. Fiyatlamaları hep birlikte izleyip göreceğiz.

13.03.2018 Gram Altın Analizi

Dün, altın ons fiyatlarında dolar bazlı yaşanan geri çekilme hareketi gram altın fiyatına da etki etmiş ve gram altın fiyatı 161,60 seviyelerine kadar gevşemişti. Ancak yine dün akşam saatlerinde yaşanan dolar tl kurundaki yükseliş hareketi bir anda işleri değiştirdi. Altın ons fiyatında yaşanan ufak çaplı düşüşler gram altının düşmesine neden olacak iken bir anda yükselişe geçen dolar tl kuru gram altın fiyatının yükselmesini sağladı. Sabah saatlerinde dolar kurunun iyice yükselmesinden sonra 163 tl seviyesinin üzerine çıkan gram altın fiyatı şu dakikalarda ise 164 tl yi yukarı yönlü zorlamaya devam ediyor.

3,81 seviyesine kadar yükselen dolar tl de yükselişin devamı halinde gram altın 164 tl yi yukarı yönlü aşarak yeni zirvelere doğru yol almak isteyebilir. Tabi bu arada şuanda 1,321 kritik destek noktamız altında fiyatlamalarını sürdüren altın ons fiyatınında ne yönde hareketleneceği oldukça önemli durmaktadır. Akşam saatlerine doğru Abd’de açıklanacak olan Tüfe verileri altın ons fiyatının ve dolar tl kurunun yönünün şekillenmesine etki edebilir bu nedenle gram altın yatırımcıları ve takipçileri tarafından Türkiye saati ile 15:30 da açıklanacak olan ekonomik veriler takip edilmelidir.

ETİKETLER
BENZER İÇERİKLER
Yorum Yap