Bist

92.321,95

% 0.756

Dolar

4.8117

% 0.365

Euro

5.6114

% 0.504

Altın

189.4468

% -0.185

Sterlin

6.3005

% 0.488

Frang

4.8180

% -0.015

Yen

4.2702

% -0.147

Ruble

0.0763

% 0.038

Riyal

1.2820

% 0.007

Gram Altın Yorum ve Analizleri

Gram altın 2018 yılına giriş yapmamız ile birlikte hızlı bir yükseliş yakalayan yatırım araçlarından bir tanesi oldu. Ülkemizde yatırımcıların en çok rağbet ettiği yatırım araçlarının başında gelen gram altın son zamanlarda yapmış olduğu ciddi yükseliş hareketi ile yatırımcılarını sevindirirken altın almayı düşünüp de alamayanlara ise keşke dedirtti. Durum böyle olunca da gram altın yorumları ve…


Gram altın 2018 yılına giriş yapmamız ile birlikte hızlı bir yükseliş yakalayan yatırım araçlarından bir tanesi oldu. Ülkemizde yatırımcıların en çok rağbet ettiği yatırım araçlarının başında gelen gram altın son zamanlarda yapmış olduğu ciddi yükseliş hareketi ile yatırımcılarını sevindirirken altın almayı düşünüp de alamayanlara ise keşke dedirtti. Durum böyle olunca da gram altın yorumları ve analizleri yatırımcılar ve altın yatırımı yapmayı düşünenler tarafından takip edilir oldu.

Gram Altın Ne Kadar ?

Yaklaşık 1,5 aylık süreç içerisinde gram altın fiyatlarında yükseliş hareketinin devamını beklediğimizi ve 172 tl seviyesinin hedefte olduğunu vurgulamaktaydık. Lakin gram altın fiyatları son dönemde yaşanan yükseliş hareketi ile birlikte hedefimiz olan 172 tl seviyesinin de üzerine doğru bir hareket gerçekleştirerek 174 tl seviyesine ulaştı. Dün yaşanan dolar tl paritesindeki geri çekilme ile birlikte sert bir şekilde düşen ve 170 tl altına kadar gerileyen gram altın an itibari ile 168,50 seviyelerinden işlem görmeye devam etmekte.

Gram altın grafiğine baktığımız zaman bulunduğu noktaların destek noktasına yakın olduğunu ve 168 tl seviyesinden destek bulma ihtimali olduğunu söyleyebiliriz ancak burada önemli olan gram altın grafiğinden yanı sıra dolar tl paritesi ve ons altın paritesi grafiğidir.

günlük gram altın grafiği

Gram Altın Analizi

Günlük gram altın grafiğinde 168 tl seviyesi destek konumunda iken bu seviye altına gelinmesi halinde 165,50 seviyesine kadar yeni bir düşüş dalgası da gelebilecektir. 168 seviyesinin destek oluşturması halinde ilk etapda 171,60 sonrasında ise yeniden 174 tl hedefine doğru yükseliş hareketleri gerçekleştirilebilir.

Burada daha öncede vurguladığımız gibi gram altın analizi yaparken tek başına gram altına bakmak yeterli değildir. Gram altın hakkında fiyat tahmininde bulunmak için hem altın ons fiyatında yaşanan hem de usdtry paritesinde yaşanan fiyat hareketliliklerini takip etmek gerekiyor.

Orta ve uzun vadeli olarak altın ons fiyatlarında beklediğimiz yükseliş hareketi ve dolar tl kurunda geri çekilmeler beklesek de kalıcı bir düşüş beklemememizden ötürü gram altın fiyatlarının yukarı yönlü hareketinin hala devam edebileceğini öngörmekteyiz. Gram altın fiyatı önümüzdeki dönemlerde de adından söz ettirebileceğe benziyor.

gram altın yorumları

Gram altın fiyatları dolar tl ve ons altın paritesine bağımlı olduğu için aşağıdaki denklemi unutmamak gerekmektedir.

  • Altın Ons Fiyatları Sabit Kalır – Dolar TL fiyatı yükselir ise gram altın fiyatları yükselir.
  • Dolar TL Fiyatı Sabit Kalır – Altın ons fiyatı yükselir ise gram altın fiyatı yükselir.

 

02.04.2018 Gram Altın Ne Kadar ?

Gram altın fiyatları geçtiğimiz hafta belirttiğimiz 168 tl seviyesinden destek bularak 170 tl seviyesine doğru yükselişlerini sürdürüyor. Dolar tl tarafında yaşanan hafif yükseliş hareketi ve altın ons fiyatlarındaki 1,330 dolara doğru toparlanma hareketleri ile birlikte 169 tl seviyesi üzerinde işlemlerine devam eden gram altın fiyatı için 171 tl direnç bölgesi olmaya devam ediyor. Gün içerisinde 168 tl seviyesi üzerinde tutunan gram altın 171 tl seviyesine doğru yükselerek bu bölgede yeniden karar aşamasına geçebilir.

03.04.2018 Gram Altın Analizi ve Yorumları

Gram altın fiyatlarında yaşanan hareketlilik, dolar tl paritesinde ve altın ons fiyatında yaşanan yüksek volatiliteye paralel olarak sürüyor. Geçtiğimiz günlerde yapmış olduğumuz gram altın yorumları içerisinde belirtmiş olduğumuz 168 tl seviyesinin destek olarak önemini koruduğunu söyleyebileceğimiz gram altın fiyatı, buradan gerçekleşen dönüş hareketi ile birlikte 172 tl seviyesine kadar yükselmiş durumda.

gram altın yorumları ve grafik analizi 03.04.2018

Gram altın günlük grafiğini incelediğimizde yaşanabilecek geri dönüşlerde yine 168 tl seviyesinin destek noktası olarak güncelliğini koruduğunu gözlemleyebildiğimiz gram altın fiyatları için önümüzdeki günlerde yeni rekorlar gelebilir mi sorusu yatırımcıların kafalarını kurcalamaya devam etmekte. 168 tl üzerinde tutunma yaşanması halinde altın fiyatlarında yükseliş beklentisi bir adım önde olmaya devam etmektedir.

04.04.2018 Gram Altın Analizi

Gram altın fiyatlarında beklediğimiz yükseliş hareketi devam ediyor. Dün ve önceki gün analizlerimizde bahsetmiş olduğumuz 168 tl destek seviyesinden dönüş yapan gram altın fiyatı 173 tl seviyesinin üzerine yükselmiş durumda. Peki gram altında yükseliş devam eder mi, yoksa gram altın fiyatlarında dönüş başlayacak mı?

gram altın analizi ve yorumları 04.04.2018

Gram altın grafiğini incelediğimizde 168 tl seviyesi destek noktası olarak güncelliğini korurken, yükseliş hareketi 174,60 seviyesine doğru devam edebilir gibi görünmektedir. Gram altın fiyatını belirleyen etkenler olarak dolar tl kuru ve altın ons fiyatında gerçekleşen yükseliş hareketlerinin devamının gelmesi halinde gram altın fiyatında yeni zirveler gözlemlenebilecektir.

06.04.2018 Altın Yorum ve Analizleri

Gram altın fiyatları bugünlerde hem altın ons tarafında hem de dolar tl kuru tarafında yaşanan sert hareketler sonucu bir aşağı bir yukarı gidip geliyor. Önemli bir destek noktası olarak belirlediğimiz 168 tl seviyesinde düşüşlerini sınırlandıran gram altın fiyatı, yine buradan almış olduğu destekle an itibari ile 173 tl seviyesinden işlem görüyor. Tabi bunda en büyük pay sahibi ise 4,06 seviyesine ulaşarak tüm zamanların rekorunu egale eden dolar tl paritesi.

Daha önceki gram altın yorumları ve analizleri içerisinde de belirttiğimiz üzere dolar tl paritesinin gram altın fiyatlamaları üzerinde etkisi oldukça büyük. Dün altın ons fiyatları gerilerken gram altın fiyatlarının yükselmesi de dolar tl paritesinden kaynaklanıyor. Peki gram altın yükselişi devam eder mi, gram altın 2018 yılı içerisinde yeni rekorlar görür mü, gram altın düşer mi, düşerse ne zaman düşer gibi soruları bekleyen altın yatırımcıları için bir de grafik üzerinde inceleme yapalım.

06.04.2018 günlük gram altın grafiği

Yukarı yönlü işlemlerin devamı halinde ilk hedef noktası olarak 174,50 seviyesi bulunurken bunun üzerinde oluşacak fiyatlamalar sonucu yeni rekor seviyelerin gram altın tarafında görülmesi mümkün olabilecektir. Aşağıda ise hala 168 tl seviyesi oldukça önemli bir destek bölgesi onun öncesinde ise 171,50 seviyesi ara destek olarak çalışabilir.

Kapalı çarşı altın piyasalarında çeyrek altın 275 tl seviyesinden alıcı bulurken,280 tl den ise çeyrek altın satışları yapılıyor. Yarım altın fiyatı alış 548 tl iken yarım altın satış fiyatı ise 561 lira olarak işlem görmekte. Cumhuriyet altını diğer bir deyişle Ata Lira ise kuyumcular tarafından 1,135 liradan alınırken,1,147 liradan müşterilere satılmakta.

11.04.2018 Gram Altın Fiyatları

Gram altın tarafında son günlerde yaşanan dolar tl kurundaki yükseliş hareketi önceki gram altın yorumları içerisinde belirtmiş olduğumuz yükseliş hareketlerini destekler nitelik görünmekte. Gram altın fiyatlarındaki yükselişler 178 tl seviyesine kadar hızlı bir yükseliş sergiledi ve bu seviyelerde de tutunmaya devam ediyor.

168 tl seviyesinin aşağı yönlü geçilmesini beklemediğimizi daha önceki gram altın yorumları içerisinde defalarca belirtmiştik ve bu seviyelerden gelen alımlarla birlikte 174 tl seviyesine kadar yükselen gram altın fiyatı bu esnada dolarda başlayan sert yükseliş hareketi ile birlikte 178 tl seviyesine ulaşmış durumda. Bugün için baktığımızda dolar tl de ki yükseliş hareketine altın ons fiyatlarınında eşlik etmesi halinde 180 tl seviyesi hedef haline gelebilir. Bu seviye üzerinde ise 182,50 seviyesini takip ediyor olacağız. Aşağı yönlü oluşabilecek hareketlerde ise 174 seviyesi destek noktamız olacaktır.

16.04.2018 Gram Altın Analizleri

Gram altın paritesi geçtiğimiz hafta oldukça hareketli bir fiyatlamayı geride bıraktı. 182 tl nin üzerine yükselerek yeni bir rekor kıran gram altında, dolar tl kuruna paralel olarak geri çekilme yaşanıyor. Dolardaki düşüşün 4,09 altına gevşemesi ile birlikte 177 tl seviyesinin altına kadar gerileyen gram altın fiyatı doların yeniden 4,10 üzerine atması ile beraber 178 tl seviyesinin üzerine yükselmiş durumda. Gram altın fiyatlarındaki günlük grafik görüntüsü ise aşağıdaki şekilde.

gram altın grafik analizi

19.04.2018 Gram Altın Analizleri

Gram altın fiyatlarında yeni rekorlar gelir mi, gram altın 182 lirayı geçer mi, gram altın yükselişi devam eder mi gibi sorular almış başını giderken bir anda Devlet Bahçeli’nin erken seçim söylemi ile sarsılan piyasalar ancak sonrasında erken seçim tarihinin açıklanması ve piyasanın bu seçim tarihini olumlu algılaması hiç şüphesiz döviz kurlarından sonra en çok gram altını üzmüştür. Altın ons fiyatının yükselerek 1,350 dolar üzerine yerleştiği dün dolar kuru üzerinde yaşanan gerileme hareketi gram altın fiyatlarını da 174,50 tl seviyesinin altına kadar çekti.

gram altın grafiği

Gram altın fiyatı grafiği üzerinde incelemelerde bulunduğumuzda daha öncede önemini vurguladığımız 168 tl seviyesi ana destek konumunda iken 174 tl ve 171,70 seviyeleri diğer izlenebilecek olası tepki noktaları karşımıza çıkıyor.

23.04.2018 Gram Altın Analizi

Gram altın fiyatı haftaya sakin bir başlangıç yaptı. 175 tl seviyesinin hemen altından fiyatlanan gram altın için bu hafta dolar tl paritesi belirleyici olacak gibi duruyor. Erken seçim kararının alınması ile birlikte volatilitenin yükseldiği yurt içi piyasalarda yeni haftada dolar kuru nasıl seyredecek merak konusu olmuşken ons altın fiyatı ise 1335 dolar seviyesinde seyrediyor. Erken seçimin dolara etkileri ve dolaylı olarak gram altın fiyatlarına etkileri yatırımcılar tarafından merak edilmeye başlandığı bu günlerde ons altın fiyatı için kritik destek noktası 1,320 dolar bölgesi olarak takip edilecek.

23.04.2018 gram altın yorumları

Gram altın grafiğini incelediğimizde önemli destek noktası olarak karşımızda duran 168 tl seviyesi öncesinde kısa vadeli destek görevi görebilecek olan 173,85 lira seviyesini takipte olacağız. Yukarı yönlü hareketlerde ise ilk direnç noktamız 177,80 lira seviyesi sonrasında ise 182 lira seviyesi olacaktır.

Gram altın fiyatları hakkında tahminde bulunabilmek için, günlük dolar tl analizlerimizi ve altın yorumlarımızı takip edebilirsiniz. Yine zaman zaman ayrıca gram altın analizlerimiz devam edecektir. Tüm takipçilerimize öncelikle sağlık sonrasında ise bol kazançlı günler dileriz 🙂

ETİKETLER
BENZER İÇERİKLER
Yorum Yap