Bist

92.321,95

% 0.756

Dolar

4.8117

% 0.365

Euro

5.6114

% 0.504

Altın

189.4468

% -0.185

Sterlin

6.3005

% 0.488

Frang

4.8180

% -0.015

Yen

4.2702

% -0.147

Ruble

0.0763

% 0.038

Riyal

1.2820

% 0.007

Fed Faizleri Arttırdı, Piyasalar Rahatladı

Piyasalar açısından çok da olağan dışı fiyatlamaların yaşanmadığı ve beklentilerimiz yönünde gerçekleşen fiyat hareketliliğinin yaşandığı bir Fed gecesini geride bırakıyoruz. Dün sabaha karşı yapmış olduğumuz fed öncesi piyasalar adlı analiz ve yorumlarımızda bu gece olabilecekleri sıralamıştık ve bu gece beklentilerimize paralel fiyatlamaların yaşandığını gözlemliyoruz. Yapmış olduğumuz fed öncesi piyasa analizinde vurguladığımız üzere beklentilere paralel bir…


Piyasalar açısından çok da olağan dışı fiyatlamaların yaşanmadığı ve beklentilerimiz yönünde gerçekleşen fiyat hareketliliğinin yaşandığı bir Fed gecesini geride bırakıyoruz. Dün sabaha karşı yapmış olduğumuz fed öncesi piyasalar adlı analiz ve yorumlarımızda bu gece olabilecekleri sıralamıştık ve bu gece beklentilerimize paralel fiyatlamaların yaşandığını gözlemliyoruz.

Yapmış olduğumuz fed öncesi piyasa analizinde vurguladığımız üzere beklentilere paralel bir faiz arttırımı gerçekleşti ve piyasalara etkisi de yine beklentilerimize paralel olarak gerçekleşti. Zaten fiyatların içerisinde olduğunu belirttiğimiz 25 puanlık faiz artışının gerçekleşmesi halinde dolar endeksinde düşüşler yaşanmasının olası olduğunu faizler arttı diye dolara alım gelmesini beklememek gerektiğini vurgulamıştık. Nitekim bu beklentilerimize paralel olarak dolar endeksinde faiz arttırımı haberinin gelmesi ile birlikte yaşanan düşüş hareketi ile euro dolar paritesi 1,2340 seviyesine kadar gbpusd paritesi ise 1,4140 seviyesine kadar yükseldi. Dolar tl kuru da 3,91 seviyesinin altına geriledi. Ayrıca altın fiyatları da 1,335 seviyesine kadar yükseldi.

fed faiz kararı sonuçlandı. Faiz arttırımı yapan fed kararı sonrası dolar değer kaybediyor

Fed Faizleri Arttırdı ?

Fed Başkanı olarak ilk FOMC basın toplantısını gerçekleştiren Jay Powell’ın ekonomi politikasının geleceğine yönelik mesajlarının oldukça önemli olduğu aşikardı. Powell kademeli faiz artışı duruşunun devam edeceğinin üzerinde vurgularken, genel olarak ekonomiye ilişkin iyimser açıklamalarda bulundu. Çok hızlı veya çok yavaş faiz artışlarının ekonomi için risk olduğunu belirten Powell, kademeli faiz artışlarının devam edeceğinin sinyallerini vermeyi de ihmal etmedi. Bir diğer dikkat çekici detay ise daha fazla basın toplantısı yapılabileceğinin açıklanması oldu. Her ne kadar “bu politika değişikliği anlamına gelmiyor” diyerek belirtse de bazı analistler bu yorumudaha fazla faiz arttırımı gelebileceği yönünde algılamış durumda.

Fed Başkanı Powell’ın faiz arttırımı sonrası yapmış olduğu konuşmalardan bazı satırbaşları ise şu şekilde;

“BUGÜNKÜ FAİZ ARTIRIMI, PARA POLİTİKASINI KADEMELİ ŞEKİLDE SIKILAŞTIRMA KARARLILIĞIMIZIN SÜRDÜĞÜNÜ GÖSTERİYOR”

“ÜLKENİN POTANSİYEL BÜYÜMESİNİ ARTIRMAK İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPMAMIZ GERÇEKTEN ÖNEMLİ”

“FOMC KATILIMCILARI GELECEKTEKİ TİCARİ ADIMLAR VE GELECEKTEKİ GÖRÜNÜME ETKİLERİ KONUSUNDA ENDİŞELER DUYDUKLARINI RAPOR ETTİLER”

fedin faiz arttırımı sonrası dolar küresle piyasalarda değer kaybı yaşadı

“TİCARET POLİTİKASINDA DEĞİŞİKLİKLERİN EKONOMİK GÖRÜNÜMÜ ETKİLEYECEĞİNİ DÜŞÜNMÜYORUZ”

“DAHA FAZLA BASIN TOPLANTISI DÜZENLEYİP DÜZENLEMEME KONUSUNU DİKKATLE DEĞERLENDİRECEĞİZ”

“FOMC HALA DOĞAL FAİZ ORANINI OLDUKÇA DÜŞÜK GÖRÜYOR”

“FED HER ZAMAN YÜZDE 2 ENFLASYONU HEDEFLEMEYE DEVAM EDECEK”

“EKONOMİ ÖNGÖRÜLEN PATİKADA KALDIĞI SÜRECE KADEMELİ FAİZ ARTIRIMLARI BEKLİYORUZ”

 

ETİKETLER
BENZER İÇERİKLER
Yorumlar
  1. yazan Gökhan Ünal

    Nisan 30th, 2018 at 7:44 am (#)

    umarım kalıcı bir rahatlama olur.

Yorum Yap