Bist

92.321,95

% 0.756

Dolar

4.8115

% 0.361

Euro

5.6105

% 0.488

Altın

189.5259

% -0.185

Sterlin

6.2996

% 0.474

Frang

4.8178

% -0.025

Yen

4.2682

% -0.104

Ruble

0.0763

% 0.096

Riyal

1.2820

% 0.007

Döviz Kuru Nedir ? Döviz Kurunu Etkileyen Faktörler

Döviz Kuru Nedir?Bu Yazıda Bulabilecekleriniz1 Döviz Kuru Nedir?2 Döviz Kurunu Etkileyen Faktörler2.1 En Çok İşlem Gören Döviz Kurları2.2 Döviz Kuru Yükselirse Ne Olur ? Döviz, yabancı ülkelerin kullandığı para birimi olarak tanımlanabilir ve ulusal para birimi olarak da adlandırılmaktadır. Döviz kuru ise ülkenin sahip olduğu para biriminin, diğer bir ülkenin para birimi karşısında sahip olduğu…


Döviz Kuru Nedir?

Döviz, yabancı ülkelerin kullandığı para birimi olarak tanımlanabilir ve ulusal para birimi olarak da adlandırılmaktadır. Döviz kuru ise ülkenin sahip olduğu para biriminin, diğer bir ülkenin para birimi karşısında sahip olduğu değer/ölçüt olarak tanımlanıyor. Döviz kuruna 3 farklı şekilde müdahale gerçekleştiriliyor ve dilerseniz bu uygulamalara da hep birlikte göz atalım…

  • Esnek Piyasa Döviz Kuru: Merkez Bankası uygun gördüğü takdirde piyasaya müdahale etme hakkına sahip olan kuruluştur. Esnek serbest piyasa döviz kuru uygulamasında kurun serbest şekilde dalgalanmasına müsaade ediliyor ve bu isim ile nitelendiriliyor.
  • Sabit Kur: Yine merkez bankasının piyasaya müdahale etmeden önce aldığı birtakım önlemleri beraberinde getiren bir uygulama türüdür. Kurun sabit bir dengeye ulaşması ile birlikte müdahale gerçekleşir ve bu dengeyi belirleyecek olan da yine merkez bankasıdır.
  • Denetimli Kur: Kur dalgalanmalarının önüne geçebilmek ve bu dalgalanmaları dengeleyebilmek adına yapılan müdahaledir.

döviz kuru nedir, döviz kurları nelerden etkilenir

Döviz Kurunu Etkileyen Faktörler

Ekonomik koşullar, döviz kurunu etkileyen en önemli unsur olarak biliniyor ancak tek başına yeterli değildir. Bunun yanı sıra ülkelerin sahip olduğu politika, siyasi mücadeleler ve merkez bankası gibi çok sayıda detay da döviz kuruna direkt olarak etki edebiliyor. Basit bir örnekle: Ülkede yaşanacak herhangi bir siyasi sorun, Türk Lirasının hızlı bir şekilde değer kaybederken, Amerikan Doları’nın hızlı bir şekilde değer kazanmasına neden olabiliyor. Yine Abd’e açıklanacak önemli ekonomik verilerden bir tanesi örneğin tarım dışı istihdam verisi beklentilerin üzerinde açıklandığında döviz kuru yükselirken beklentilerin altında kalması halinde ise döviz kurunda düşüşler yaşanmaktadır. Buna benzer bir çok etken döviz kuru fiyatlarını etkileme potansiyeline sahiptir.

En Çok İşlem Gören Döviz Kurları

Ülkemizde finansal piyasalar içerisinde en çok işlem gören döviz kurları neredeyse tüm dünyada olduğu gibi dolar, euro ve sterlindir. Bunlar dışında kanada doları, yeni zelenda doları, avustralya doları, japon yeni ve çin yuanı da son dönemde işlem oranı artan para birimleridir. Yine son zamanlarda rus rublesi, polonya zilotisi ve riyal üzerinden de işlemler artmaktadır. Bunlar içerisinde Türkiye Ekonomisine en çok etki eden ise şüphesiz dolar kurunda yaşanan fiyat hareketliliğidir. Türkiye cari açığı olan bir ülke konumunda bulunduğundan artan döviz kurları ekonomiyi sıkıntıya sokmaktadır. Bu nedenle ekonominin görünümüne ilişkin yorumda bulunmak için çoğu zaman yatırımcılar dolardaki hareketliliği izlemektedirler.

Döviz Kuru Yükselirse Ne Olur ?

Televizyonlarda, gazetelerde ve ekonomi dergilerinde son dönemde sıkça görmeye alıştığımız döviz rekor kırdı, dolar durdurulamıyor başlıklı haberler iyice popüler hale gelmeye başladı. Peki ama dolar fiyatı ülke açısından nasıl bir öneme sahiptir. Neden önemlidir. Dolar yükselirse ne olur, euro yükselirse ne olur, genel anlamda döviz kurunun yükselişi ülke ekonomisine nasıl yansır dilerseniz bu soruları da kısaca bir cevaplandırmış olalım.

Arkadaşlar döviz kuru sadece Türkiye’de değil dünyanın bir çok ülkesinde ekonomik görünüm açısından oldukça büyük öneme sahiptir özellikle de bizim gbii gelişmekte olan ülkeler kategorisinde yer alan ve dış ticaret açığı bulunan ülkeler için son derece önemli olan döviz kuru yükseldikçe ülkelerin ticaret açığı artmaktadır. Bu durumda hem enflasyonun yükselmesine sebep olmakta, hem halkın satın alma gücünü negatif yönde etkilemekte hem de ithalatçıları ve döviz borcu bulunan kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektör şirketlerini ciddi anlamda zorlamaktadır. Bu nedenle dış ticaret açığı bulunan ülkelerde döviz kurlarının yükselişi ülke ekonomisini zora sokmaktadır

 

ETİKETLER
BENZER İÇERİKLER
Yorum Yap