Bist

117216

% 0.013

Usd/Eur

1,2290

% 0.000

Dolar

3,956

% 0.000

Euro

4,862

% 0.000

Altın

166,319

% 0.000

Sterlin

5,5291

% 0.000

Yen

3,7387

% 0.000

Ruble

0,06961

% 0.000

Riyal

1,05904

% 0.000

Dolar Ne Zaman Düşer

Dünya üzerinde ticari işlemlerde en çok kullanılan, bazı ülkelerin para politikalarının belirleyicisi olan Amerikan Doları ülkemiz de de son derece önemli bir yere sahiptir Öyle ki ülkemizde ekonominin iyiye veya kötüye gittiğine bakmak için dolar fiyatına bakmak genellikle yeterli olmaktadır. Dolar fiyatları düşüşe geçmiş ise ekonomi iyiye gidiyor, dolar fiyatları yükseliyor ise ekonomi kötüye gidiyor…


Dünya üzerinde ticari işlemlerde en çok kullanılan, bazı ülkelerin para politikalarının belirleyicisi olan Amerikan Doları ülkemiz de de son derece önemli bir yere sahiptir Öyle ki ülkemizde ekonominin iyiye veya kötüye gittiğine bakmak için dolar fiyatına bakmak genellikle yeterli olmaktadır. Dolar fiyatları düşüşe geçmiş ise ekonomi iyiye gidiyor, dolar fiyatları yükseliyor ise ekonomi kötüye gidiyor şeklinde yorumlara sebep olmaktadır. Tabi bu durum her zaman için doğruyu yansıtmamaktadır. Yani ekonomimiz iyiye giderken de dolar kurunun yükselmesi bazı durumlarda normal karşılanabileceği gibi yine ekonomimiz kötüye giderken dolar kurunun düşüyor oluşu da bazı durumlarda normal olarak karşılanmalıdır.

Dolar Alıp Satmak – Dolar Yatırımı

Ülkemizde bireysel yatırımcıların daha doğrusu parasını değerlendirmek isteyen kişilerin en çok rağbet ettiği yatırım araçlarından bir tanesi de Amerikan Dolarıdır. Abd doları ve gram altın geçtiğimiz yıllardan bu güne yatırımcılarına genellikle kar getirmesi bir güvenli liman olarak değerlendirilmesine kar sağlamasa bile en azından düşmez düşüncesi ile yatırımcıların en çok tercih ettiği yatırım araçlarından bir tanesi olmayı başarmıştır. Tabi bunda kolay ulaşılabilir yani kolayca alınıp satılabilen bir ürün olması da oldukça etkili bir faktördür. Örneğin bitcoin almak isteyen bir yatırımcının cüzdan hesabı açmak yabancı sitelerle ve komisyon hesabıyla uğraşması gibi bir durum söz konusu değildir. Size en yakın bir döviz bürosundan alım satım yapabileceğiniz gibi bankaların internet şubelerinden veya banka şubelerinden de direkt olarak dolar alıp satmak son derece kolay bir işlemdir. İşlemin kolaylığı kadar zor olan kısım ise buradan dolar alınır mı sorusuna cevap vermektir. Öyle ki yatırımcılar dolar alacağı yeri bulmakta son derece zorlanmaktadırlr. Bu nedenle uzman yorumlarını takip etmekte, forex şirketlerinin dolar analizlerini incelemekte, döviz bürolarında ve bankada çalışanlara sorular yöneltmekte ve internet sitelerinde yer alan dolar yorumlarını takip etmektedirler.

dolar ne zaman düşecek

Dolar alım satım işlemlerini dileyen yatırımcılar foreks hesabı açarak da kaldıraçlı olarak gerçekleştirme imkanına sahiptir. Ayrıca fxtarget ve benzeri bankaların yatırımcılara daha kolay yatırım yapabilmeleri açısından sunmuş oldukları platformları da dolar bozdurma ve dolar alma işlemlerinde kullanılabilir durumda olduğunu belirtelim.

Dolar alımı yapıp parasını dolara yatırmayı düşünen yatırımcıların genellikle aklında ben şimdi dolar alıcam ama acaba dolar daha düşer mi ya da biraz beklesem mi ki doların fiyatı düşer o zaman düşük fiyattan doları yakalayıp oradan alım yaparım sonra yükselince de satarım düşünceleri meşgul etmektedir. Tabi burada aklı kurcalayan bir diğer soru işareti ise dolar ne zaman düşecek sorusudur. Bu sorunun cevabını verebilmek için dolar fiyatını yükselten faktörler nelerdir ve doların düşmesini sağlayan etkenler nelerdir sorularının cevaplarını bilmek gereklidir. Kısaca dolar fiyatına direkt olarak veya dolaylı yoldan etki edebilecek detaylara bakacak olur isek;

Abd Merkez Bankası ( Fed ) Faiz Oranlarını Arttırır ise Dolar Fiyatı Yükselir.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB ) Faiz Oranlarını Arttır ise Dolar Düşer.

Türkiye İçerisinde Siyasi Belirsizlik veya Karmaşa Durumunda Dolar Fiyatı Yükselir.

Suriye’de Ypg – Pkk Sorunu Çözülür ise Dolar Düşer.

Dünya Genelinde Çıkabilecek Savaşlar vb. Terör Olayları Dolar Fiyatını Ülkemizde Yükselten Bir Diğer Faktördür.

Dolar Düşer Mi ?

Evet arkadaşlar bu durumları bilmemiz doların fiyatını olumlu veya olumsuz yönde etkileyebilecek detayları zihnimizde detaylandırarak bilgi sahibi olmamız için yeterli olacaktır. Doların hangi şartlarda düşeceğini yukarıdaki sıralamış olduğumuz maddelere göre tahmin etmek oldukça kolaydır. Ancak bunlar dışında dolar fiyatını etkileyebilecek maddeler olduğunu da unutmamamız gereklidir. Dolar düşer mi sorusunun cevabını verebilmenin oldukça güç olduğunu bilmekteyiz ancak doları düşüren faktörler gerçekleştiğinde dolarda düşüş ihtimali oldukça yüksektir.

Dolara yatırım yapmak isteyen yatırımcılar dünya piyasalarını dikkatli takip etmelidirler. Sadece Türkiye’de iç piyasa takibi ile dolara yatırım yapmak yanlış olacaktır. Dolar kuru ile ilgili analistler tarafından yayınlanan güncel dolar analizlerine ve hem uzmanların dolar yorumlarına hem de diğer yatırımcı ve fon yöneticilerinin dolar fiyatı hakkındaki yorumlarına önem vererek takip etmeleri de önemlidir. Diğer yatırımcılar ile birlikte sizler de dolar hakkındaki görüşlerinizi paylaşarak yeni dolar alımı yapacak veya elinde ki dolarını satmayı düşünen yatırımcılara dolar yorumları yaparak onların da sizlerin düşüncelerinden faydalanmasını sağlayabilirsiniz.

dolar ne kadar oldu

Dolar Ne Kadar ?

Dolar tarafında şuan için küresel piyasalarda ciddi anlamda bir geri çekilme mevcut. Öyle ki Sterlin dolara karşı brexit sonrası en yüksek değerine ulaşmış ve 1,40 seviyesi üzerinde fiyatlamalarına devam etmekte, euro dolar paritesi yıllar sonra 1,23 seviyesini aşmış durumda. Türkiye’de ise görece daha az düşük bir dolar kuru mevcut dememiz yanlış olmayacaktır. Dolar TL fiyatı şuan için 3,77 seviyelerinde. Bira önce Abd Hazine Bakanı tarafından yapılan açıklama şu şekilde :

‘ ABD HAZİNE BAKANI: ZAYIF DOLAR BİZİM İÇİN İYİ ‘

Yani bu durum gösteriyor ki Abd tüm dünya da daha düşük bir dolar fiyatı görmek istiyor. Bunun da en büyük nedeni elbette ki ticaret rekabetini sürdürmek. Öyle ki Abd Başkanı Donald Trump, Almanya’yı ve Avrupa Merkez Bankası Ecb yi euro fiyatını düşük tutarak dış ticarette kur düşüklüğünden faydalanmakla suçlamıştı. Tabi o zamanlar euro dolar paritesi 1,10 seviyesinin altında idi. Şuan ise 1,23 seviyesinin üzerinde fiyatlanmakta ve Abd bu durumdan gayet memnun görünüyor. Ancak 2018 de de Fed’den faiz arttırımı bekleyenlerin sayısı küçümsenmeyecek kadar yüksek seviyede bu nedenle Fed tarafından gelecek faiz arttırımları dolarda ki düşüklükte sebep gösterilerek daha bonkör olabilir. Yani 25 baz puanlık artışlar yerine belki 50 baz puanlık bir faiz arttırımı görmek bundan sonra sürpriz olarak karşılanmayabilecektir.

Dolar İçin Uzman Yorumları

Uzmanlar ve analistler dolar için 2018 yılında TL bacaklı usdtry paritesinde yani diğer bir söyleyişle dolar kurunda genel anlamda büyük bir düşüş beklememekteler. Hatta dolarda yükseliş bekleyen ekonomistlerin sayısı düşüş bekleyenlere oranla daha yüksek gibi görünmektedir. Bunun başlıca sebepleri ise  Türkiye’nin iç siyasetinde yaşayabileceği olası problemler, Seçim sürecinin erken başlayabilecek oluşu ve Suriye sınırında yaşanılan gerginliklerin belirsizliği olarak bir çok ekonomist tarafından dile getirilmektedir.

dolar yorumları

Dolar Analizleri

Dolar TL kurunun 3,80 seviyesi altında fiyatlamalarına devam etmesi durumunda ve Suriye’den olumlu haber akışlarının gelmesi halinde dolar tarafında gerilemelerin 3,73 e kadar gerçekleşebileceğini bu seviyenin altına inilmesi durumunda ise 3,68 hedef fiyatı ile düşüşlerin devam edebileceğini belirten uzmanlar dolarda 2018 yılı için taban bir fiyat verilmesi zor olsa da dolar ne olur sorularını boş çeviremeyen analistler, özellikle yaşanabilecek 3,40 lara kadar bir geri çekilmenin yeni alım fırsatları oluşturabileceğini bu nedenle yatırımcıların dikkatli olması gerektiğini vurguluyorlar. 2018 yılı içerisinde görülebilecek dolar fiyatında üst sınır ise genellikle 4,20 ler gösterilirken bu ihtimalin 3,40 seviyesine gerilemeye göre daha olası olduğu vurgulanmakta.

Dolar yatırımı yapacak veya dolar yatırımlarını bozduracak olan tüm yatırımcılara kazaçlı ve bereketli bir 2018 yılı geçirmelerini dileriz. piyasalar.org dolar fiyatları ile ilgili merak edilenleri kaleme almaya devam edecek. Görüşmek üzere . .

06.02.2018 Usdtry Yorumu

Dün gece itibari ile Abd borsalarında yaşanan sert düşüşler sabahki hareketlerle birlikte %10 u buldu. Buna karşılık Almanya dax endeksi ce Japon Nikkei endeksi %7 nin üzerinde değer kaybetti. Vix korku endeksi son zamanların en büyük yükselişini gerçekleştirdi ve piyasalarda ciddi anlamda bir endişe oluşmasına sebep oldu. Mart ayında yapılacak faiz arttırımı öncesi Abd piyasalarında kar realizeleri geldiği konuşulsa da işin arkasında farklı bir oyun var mı diye yatırımcılar tarafından düşünülmeye başladı. Çünkü wall street de düşüşler 2 günde %10 a ulaştı.

Piyasalarda oluşan korkuyla birlikte dolarda değer kazanmaya başladı. Özellikle gelişmekte olan piyasalarda değer kazanan dolar kuru japon yeni ve altın karşısında yenik durumda diğer para birimlerinin çoğunda ise doların üstünlüğü göze çarpıyor. Japon yeni ise güvenli liman talebi ile değeri yükselen para birimi olarak karşımıza çıkıyor.

Dolar TL sabah saatlerinde 3,79 seviyelerinde seyrediyor. Bugün İstanbul Borsası dünya piyasalarında yaşanan bu düşüş hareketine nasıl bir tepki verecek merak konusu. Dolar üzerinde borsada yaşanacak hareketlerin tetikleyici olması beklenebilir. Olası gerilemelerde 3,78 sonrasında 3,73 seviyeleri izlenebilecekken yukarı yönlü hareketin devamı halinde ise 3,805 ve 3,832 seviyeleri takip edilebilir.

 

 

 

ETİKETLER

BENZER İÇERİKLER


Yorum Yap