Bist

92.321,95

% 0.756

Dolar

4.8117

% 0.365

Euro

5.6114

% 0.504

Altın

189.4468

% -0.185

Sterlin

6.3005

% 0.488

Frang

4.8180

% -0.015

Yen

4.2702

% -0.147

Ruble

0.0763

% 0.038

Riyal

1.2820

% 0.007

Dolar Analiz ve Yorumları 10.04.2018

Dolar tl de sular durulmak bilmiyor. Dün yine rekor tazeleyen ve 4,075 seviyesine kadar yükselen dolar kurunda henüz geri dönüşün başlayabileceğini söylemek için yeterli donelerin bulunmadığını öngördüğümüz piyasa konjonktüründe yaşanan sert hareketlerin sürmesi olası gibi görünüyor. Dün dolar ile beraber rekor kıran diğer para birimleri euro, sterlin, frank ve cad gibi para birimlerinde de değer…


Dolar tl de sular durulmak bilmiyor. Dün yine rekor tazeleyen ve 4,075 seviyesine kadar yükselen dolar kurunda henüz geri dönüşün başlayabileceğini söylemek için yeterli donelerin bulunmadığını öngördüğümüz piyasa konjonktüründe yaşanan sert hareketlerin sürmesi olası gibi görünüyor. Dün dolar ile beraber rekor kıran diğer para birimleri euro, sterlin, frank ve cad gibi para birimlerinde de değer kazancı TL ye karşı etkisini koruyor. Dün gün içerisinde yapmış olduğumuz Türk Lirasında Düşüş Sürüyor başlıklı makalemiz içerisinde dolar yorumları ve döviz kurlarının gidişatına değinmiştik. Bugün ise piyasaları yine yoğun bir temponun beklediğiniz söyleyebiliriz.

Abd’den gelen Suriye’ye askeri müdahale gerçekleştirilebilir açıklamaları, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu içerisinde yaşanan tartışmalar ve Abd’nin Rusya’ya yönelik tehditkar açıklamaları sonrası TL de endişeli bekleyiş devam ediyor. Güne 4,070 lira seviyesinin hemen altından başlayan dolar tl de dün akşam paylaşmış olduğumuz dolar grafiğinde belirttiğimiz gibi 4,080 hedef noktasına doğru yükselişler gerçekleşti ve sabah saatlerinde 4,079 seviyesi görülerek tüm zamanların rekoru bir kez daha yenilenmiş oldu. Buradan gelen geri çekilme hareketi ile beraber şuan 4,065 lira seviyelerinde fiyatlamalaırını sürdüren dolar tl de bugün yükseliş devam eder mi, dolar düşermi, dolar ne zaman düşecek gibi soruların cevaplarını vermenin oldukça zor olduğu yüksek volatiliteli bir gün daha bizi bekliyor gibi duruyor. Aşağıda dolar fiyatlarını etkileyebilecek, dolar grafiklerini ve analizlerini dolar yorumları içerisinde bulabileceksiniz.

Günlük Dolar Yorumları

Gün içerisinde Abd tarafında açıklanacak önemli ekonomik veriler bulunuyor. Bunlardan en önemlisi üretici fiyat endeksi ( üfe ) açıklaması olacak ve piyasalar tarafından takip edilecek. Abd’de enflasyon verilerinin iyileşmesi şuan her ne kadar ülkemizde değerleniyor olsa da küresel piyasalarda değer kaybeden dolara destek çıkabilir aksi halde ise dolar endeksinde gevşeme daha da derine inebilir.

10.04.2018 dolar tl paritesi grafik yorumu

Günlük dolar tl grafiğini açtığımızda grafiklerin hala en önemli destek noktası olarak 3,936 seviyesi olduğunu gösterdiğini söyleyebiliriz. Bunun üzerindeki destek noktaları ise 3,998 ve 4,030 seviyeleri olarak dikkat çekiyor. Olası TL pozitif hareketlerde dolar tl paritesinde sert geri çekilmeler yaşanabilir ancak şu ortamda bu tezi destekleyebilecek pek bir veri görünmüyor gibi. Ancak dün ki küresel piyasalarda yaşanan dolar negatif durum bugünde kısmende olsa etkisini sürdürüyor. Bu nedenle piyasa açılışına doğru 4,057 ve 4,03 seviyelerine doğru geri çekilmelerin yaşanması sürpriz olmayacaktır. Bu geri çekilmeler piyasa oyuncuları tarafından alım fırsatı olarak değerlendirilmek istenebilir ve bu durumda 4,092 hedef noktamız gün içerisinde görülebilir. En son süper teşvik paketi beklentileri ile ekonomide iyileşmenin sürdürülebilir olması beklenirken, açıklanan teşvik paketinin piyasa ve piyasa oyuncuları tarafından yeterince beğenilmemesi ve beklentileri karşılamamış olması da doların düşüşünü engelleyen bir diğer etken olarak karşımızda duruyor.

4 saatlik dolar tl grafiği

Dolar tl 4 saatlik grafiğinde de olası geri çekilme noktaları ve hedef olabilecek olası direnç noktaları grafik üzerinde bu şekilde karşımıza çıkıyor. An itibari ile 4,065 seviyesinden fiyatlanmakta olan dolar tl kuru için ilk destek noktası 4 saatlik grafiğimize göre 4,057 seviyesi sonrasında ise 4,042 lira seviyesi olarak görünmektedir. Dolar fiyatlamaları tarafında bugün yine yüksek volatiliteli bir gün olacağa benziyor. Bu nedenle yatırımcıların alım – satım işlemlerinde temkinli olmasında fayda olacaktır.

Borsada Düşüş Devam Edecek mi ?

Yurtdışı borsalarda yükseliş hareketleri mevcut olmasına karşın Borsa İstanbul’da yaşanan sert geri çekilme de yatırımcıları tedirgin etmiş durumda. Piyasa oyuncuları açıklanacak olan süper teşvik paketi ile beraber hisse bazlı alımlar gelerek borsada yükselişlerin yaşanma ihtimalinin önde olduğunu düşünürken, açıklanan teşvik paketinde teşvik alması beklenen halka açık bir çok firmanın yer almaması ve Suriye’de yaşanan son gelişmeler birleşince 115,400 seviyesi üzerinden 112,500 lere kadar bir geri çekilme gerçekleşmiş ve dün kapanışını ise 113 bin seviyesinin hemen üzerinden gerçekleştirmişti. Bugünde vadeli endekslere yurt dışı piyasalarına göz attığımızda olumlu bir tablo göze çarpıyor. Türkiye bu tabloya ayak uyduracak mı yoksa yine negatif ayrışma devam mı edecek takip ediyor olacağız. Dow jones, S&p500 ve Nasdaq %1 in üzerinde pozitif seyrini sürdürürken Alman Borsası Dax endeksinde de%1 yakın bir yükseliş göze çarpıyor. Normal şartlar altında Borsa İstanbul açılışı ile beraberde yükseliş yönlü hareketlerin daha olası olması beklenebilir ancak Türkiye için piyasa şartları şuanda çok da normal görünmemekte. Bu nedenle dikkatli hareket edilmeli. Dün yapılan satışa bakılırsa bugünde satış hareketinin bir adım önde olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır diye düşünüyoruz. Borsa İstanbul bugün 113,800 seviyesi altında fiyatlamalarına devam ederse 112,500 ve 111,800 seviyelerine kadar düşüşler yaşanması olası hale gelebilecektir.

abd enflasyon verileri açıklanacak

Abd Enflasyon Beklentileri

Bugünün dikkat edilmesi gereken diğer bir haberi ise Abd’den açıklanacak olan enflasyon verisi olacak. Abd’den açıklanacak enflasyon verisinin beklentilerin altında kalması dolar kurunda bir miktar geri çekilmeye sebep olabilir. Enflasyon verisinin beklentilerin altında kalması dolar endeksinde yaşanan geri çekilme hareketini hızlandırabilir ve bu durumda dolar tl tarafında da düşüşler yaşanabilir aksi yönde gelecek yani iyileşme gösterecek olan enflasyon verisi ise piyasalarda dolar pozitif bir algı oluşmasına neden olabilecektir. Dolayısıyla Abd’den gelecek enflasyon verileri sonrasında ileriye yönelik dolar yorumları için değişiklikler olabilir. Onun dışında ise Suriye’ye yönelik açıklamalar, Nato’nun ve Amerika’nın Suriye hükümetine olan ve dolayısıyla Rusya’ya karşı olan tavrı ve takınacağı tutum Türk Lirası açısından da oldukça önemli olacak. Çünkü akıllara gelen en önemli soru işareti Abd ile Rusya karşı karşıya gelirse Türkiye kimin tarafında olacak. Son dönemde arası gayet iyi olan Rusya’nın mı yoksa Nato müttefiki Abd’nin mi ? Bu soru gerçekten de önümüzdeki günlerde de daha çok konuşulacağa benziyor. TL nin isteyeceği en makul senaryo elbette ki böyle bir karşılaşmanın gerçekleşmesi olacaktır aksi halde doların daha da değerleneceği bir ortama giriyor olabiliriz.

ETİKETLER
BENZER İÇERİKLER
Yorum Yap