Bist

89.114,95

% -1.272

Dolar

5.7846

% -2.618

Euro

6.5872

% -2.055

Altın

219.4276

% 0.434

Sterlin

7.3715

% -1.830

Frang

5.8236

% -0.035

Yen

5.2193

% 0.077

Ruble

0.0866

% -0.703

Riyal

1.5516

% 0.005

2018’de Piyasa Beklentileri

2017 yılı hem foreks piyasaları hem de hisse senedi piyasaları bakımından oldukça hareketli bir yıl olarak geride kaldı. Dolar tarafında zaman zaman Fed beklentileri ile çıkışlara şahit olsak da yıl sonunda yaşadığı sert düşüşler dolar için yıl başında yükseliş bekleyen ve eurusd paritesinin 1 seviyesi aşağısına kaymasını bekleyen kesim için büyük bir hayal kırıklığı oluşturdu….


2017 yılı hem foreks piyasaları hem de hisse senedi piyasaları bakımından oldukça hareketli bir yıl olarak geride kaldı. Dolar tarafında zaman zaman Fed beklentileri ile çıkışlara şahit olsak da yıl sonunda yaşadığı sert düşüşler dolar için yıl başında yükseliş bekleyen ve eurusd paritesinin 1 seviyesi aşağısına kaymasını bekleyen kesim için büyük bir hayal kırıklığı oluşturdu.

Hisse senedi piyasaları açısından neredeyse tüm dünya ülkeleri için oldukça verimli bir yıl oldu. Öyle ki Abd borsaları ve Alman Borsası yeni zirveler oluştururken Türkiye’de de Borsa İstanbul 110 bin seviyesinin üzerine yükselerek tarihinin yeni rekorlarını kırmış oldu. Dolar 2017 nin sonlarına doğru küresel piyasalarda değer kaybederken TL bacaklı usdtry paritesinde yani Türk Lirası karşısında bu değer kaybını ülkemiz içerisinde yaşanan bazı sorunlar nedeni ile gözlemleyemedik. Peki 2018 yılında piyasa beklentileri neler ?

2018 de piyasa beklentileri

Hisse Senedi Piyasaları

2018 yılına giriş yaptığımız bu günlerde Abd hisse senedi piyasaları ve Alman Borsası Dax yükselişini sürdürürken Türkiye’nin gündeminde bulunan Afrin meselesine karşın Bist100 ün de bu yükseliş hareketinden nasibini almaya devam ettiğini görüntülüyoruz. Aslına bakarsanız her ne kadar Borsa İstanbul tarihi rekorlar kırmış olsa da Abd borsaları ile karşılaştırıldığında veya dax endeksi ile karşılaştırıldığında hala oldukça ucuz gibi görünmektedir.

Yurt içerisinde 2018 yılında Afrin operasyonu ve bu operasyonun olası sonuçları gündemimizde olmaya devam edecek. 2018 yılında erken seçim olacak mı sorusu her zaman muhalefet tarafından gündeme getirilmeye devam ediliyor bu nedenle seçimlerin erkene çekilmesi de bir belirsizlik ortamı oluşturabilir ve doların değer kazanmasını sağlayarak hisse senetlerinde düşüş hareketinin oluşmasına neden olabilir. Hisse senedi piyasalarında işlem yapıyorsanız kendinize en uygun komisyon oranlarını sunan aracı kurum veya banka ile çalışarak yapmış olduğu hisse alım satım işlemlerinde ödediğiniz komisyon oranları ve diğer giderleri daha makul seviyelere çekebileceğinizi unutmayın.

altın fiyatları düşer mi yükselir mi

Altın Fiyatları Ne Olur ?

Global piyasalarda ons fiyatlarında 2017 nin son günlerinde yaşanan düşüşler sonrası 2018 yılına girişimiz ile başlayan yükseliş hareketi bugünlerde etkili olmayı sürdürüyor. 1,334 seviyelerine kadar yükselen altın ons fiyatları gram altın fiyatlarını da 164 lira seviyesine kadar yükseltmiş durumda.

Altın fiyatını etkileyen temel faktörler arasında Fed’in 2018 de izleyecek olduğu para politikasını görmekteyiz. Bunun dışında Abd Başkanı Donald Trump ın izlemiş olduğu ve şaşkınlık yaratan Abd politikalarının piyasalara ve dolayısı ile de altın piyasasına etkilerini izleyeceğiz.

Altın ons fiyatlarında ekonomistlerin çoğunluğunun görüşü 2018 yılının olumlu geçeceği yönünde. Yani piyasa beklentileri altın ons fiyatları için yukarı yönlü eğilimin devamını beklemekte. Bir çok ekonomist gram altın fiyatlarında da yükseliş hareketlerinin yaşanmasını bekliyor.

Ayrıca yine Trump’ın Kim Jong ile aralarında geçen sert atışmalarında devamının gelip gelmeyeceğini Kuzey Kore ile Abd arasında yaşanan atışmaların eyleme dönüşüp dönüşmeyeceğini veya nasıl tatlıya bağlanacağını izleyerek altın fiyatlarının seyrini tahmin etmeye çalışacak ve altın fiyatı yükselir mi yoksa düşer mi sorularının cevaplarını bulmaya çalışacağız.

dolar fiyatı ne olur

Dolar Ne Olur ?

Dolar TL tarafında Afrin operasyonu son günlerde ufak da olsa etkili olmaya başlamış görünmektedir. Öyle ki yurtdışı piyasalarda doların zayıflığından kaynaklanan düşüş hareketini yeterince değerlendirememiş gibi görünen usdtry paritesi yine de operasyona yukarı yönlü sert tepki verememiştir.

Küresel piyasalardaki dolar fiyatlamalarına bakınca Türkiye’de hali hazır da çok pahalı bir doların olduğunu görmemek mümkün değildir. Ancak hala ekonomistlerin beklentileri yukarı yönlü olmaya devam etmektedir. Bunda hem Türkiye’nin 2019 yılı içerisinde yapacak olduğu seçimlerin erkene çekilmesi beklentisi, hem Abd, İran,Suriye ile yaşanan anlaşmazlıklar etkili olmaktadır. Türkiye’nin Suriye konusunda nasıl bir politika izleyeceği dolar tl fiyatlamaları açısından oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Burada dikkat etmemiz gereken dolar ne olur sorusunun cevaplarını bulabilmek için 2018 yılında iç siyaset nasıl şekillenir öncelikle bunu doğru tahmin etmek gereklidir. Sonrasında ise Abd Merkez Bankası (Fed) tarafından izlenecek para politikası, faiz arttırım sürecinin devamı gelecek mi yakından takip edilmelidir.

Dolar fiyatının Türk Lirası karşısında düşmesi veya yükselmesi 2018 yılı içerisinde daha çok Türkiye’nin kendi içerisinde oluşan dinamiklere bağlı gibi duruyor ancak yine de yurt dışı piyasalarda dolar fiyatında yaşanacak hareketlere katkıda bulunacak gibi duruyor. 2018 yılının tüm yatırımcılara bol kazanç getirmesi ümidi ile . .

ETİKETLER
BENZER İÇERİKLER
Yorum Yap