Bist

89.114,95

% -1.272

Dolar

5.7846

% -2.618

Euro

6.5872

% -2.055

Altın

219.4276

% 0.434

Sterlin

7.3715

% -1.830

Frang

5.8236

% -0.035

Yen

5.2193

% 0.077

Ruble

0.0866

% -0.703

Riyal

1.5516

% 0.005

Altın Fiyatları Ne Zaman Düşecek ?

Altın ülkemizde yatırımcısı oldukça fazla sayıda olan yatırım araçlarından bir tanesidir. Altın yatırımcısını kesim kesim genellemek doğru olmayacaktır. Çünkü ev hanımından, öğrenciye, çalışanınından, emeklisine bir çok birey altının geçtiğimiz yıllar boyunca yatırımcısına her daim kazandırdığını düşünerek altın yatırımı yapmaktadır. Altına yatırım yapmayı düşünenlerin en merak ettiği soruların başında ise altın fiyatı ne zaman düşer sorusu…


Altın ülkemizde yatırımcısı oldukça fazla sayıda olan yatırım araçlarından bir tanesidir. Altın yatırımcısını kesim kesim genellemek doğru olmayacaktır. Çünkü ev hanımından, öğrenciye, çalışanınından, emeklisine bir çok birey altının geçtiğimiz yıllar boyunca yatırımcısına her daim kazandırdığını düşünerek altın yatırımı yapmaktadır. Altına yatırım yapmayı düşünenlerin en merak ettiği soruların başında ise altın fiyatı ne zaman düşer sorusu bulunmaktadır. Çünkü genel yatırımcı mantığıyla ucuza alıp yükselince satma mantığı altın tarafında da geçerliliğini korumaktadır.

altın düşer mi

Türkiye’de yatırımcılarımız ons altın fiyatından ziyade gram altın fiyatını takip etmektedir çünkü ülkemizde bulunan altın yatırımcısının geneli gram altın yatırımcısı olarak nitelendirilebilir. Bu durumda ons altın fiyatının yanı sıra dolar kurundan da etkilenen gram altın fiyatını belirleyen faktörler ons fiyatına göre daha geniş olmaktadır.

Gram Altın Fiyatları Ne Olur ?

Altın fiyatları 2017 de ons dolar bazlı olarak çok yoğun bir volatilite yaşamamış olsa da gram altın fiyatları dolar tl kurunun etkisi oldukça hareketli günler yaşamıştır. 2018’in ilk günlerinde ise ons altın tarafında başlayan yükseliş hareketi gram altın fiyatlarını da yükseltirken, altının gram fiyatının 164 seviyesini aşmasını sağlamıştı. Sonrasında gerileyen dolar tl kuru ile 162 lira seviyesine kadar gerileyen gram altın fiyatı, şu sıralarda 162 – 164 tl aralığında hareket etmektedir.

Gram altın fiyatlamalarında kısa vadeli destek noktası 162,10 seviyesi olarak görülürken direnç noktası ise 163,90 seviyesi olarak görülmektedir. Orta ve uzun vadede altın ons fiyatlarında beklenilen yükseliş hareketi Türkiye’nin 2018 sonuna doğru seçimlerin yaklaşması ile oluşabilecek belirsizlik ortamının dolar fiyatına yapacağı etkiyi göze alırsak gram altın fiyatlarında 2018 sonu ve 2019 başına doğru yükselişin devamını öngörebiliriz. Ancak dünya konjönktürünün her an değişebileceğini Abd’nin başında Donald Trump gibi bir sözü ile diğeri birbirini tutmayan bir başkan olduğunu ve onun sözlerinin piyasaya direkt olarak etki ettiğini unutmamalıyız.

Yani Donald Trump’ın tek bir sözü belki de dünyada doların oldukça değer kaybetmesini sağlayacak ve altın ons fiyatı yükselse dahi ülkemizde dolar kurunun düşüşünden dolayı altın fiyatlarında da gerilemeler yaşanabilecektir. Bu nedenle gram altın fiyatlarını ons fiyatı gibi etkileyen dolar kurunu sıkı takip etmemiz gereklidir.

gram altın fiyatları ne olacak

Altın Fiyatlarını Düşüren Faktörler

Arz – Talep Dengesi

 Arz talep dengesi sadece altın fiyatı olarak değil herhangi bir malın fiyatını etkileyen temel unsurdur. Yani altına olan talebin yükselmesi, altının sınırlı çıkarılabilen bir değerli metal oluşu sebebi ile altın fiyatlarını yükseltecektir. Çünkü artan talebi arz edilen altın miktarı karşılayamayacaktır. Bu durumda altına olan talebin azalması altın fiyatlarını düşüren bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır.

Abd Ekonomik Verilerinin İyi Gelmesi 

Amerika’da açıklanan ekonomik verilerin beklentileri karşılaması da altının fiyatını düşüren etkenlerden bir tanesidir. Yani Abd’de açıklanacak önemli veriler ( tarım dışı istihdam verisi, işsizlik oranı vb. ekonomik veriler) olumlu gelir ise yani beklentileri karşılar ve Abd ekonomisinin iyiye gittiği yönünde fikir oluşmasına neden olursa altın fiyatlarında düşüşler yaşanması olası olacaktır. Bu durumda altına yatırım yapmak yerine daha fazla kar getireceğine inanılan dolara yönelen yatırımcıların sayısı artacaktır. Bu da altına olan talebi düşüreceğinden altın fiyatı düşecektir.

Enflasyon Oranları 

Altın ons fiyatları için enflasyon oranları da oldukça önemlidir. Küresel piyasalarda Amerika ve Avrupa da yaşanan enflasyon oluşturamama sorunu nedeni ile yaklaşık 2 yıldır fiyatları düşüş trendinde seyreden altın ons fiyatını düşüren etkenlerden bir tanesi de enflasyonun düşük olmasıdır.

Altın fiyatlarını son dönemde en çok etkileyen faktörler ise Fed söylemleri ve Trump tarafından yapılan açıklamalardır. Son dönemde daha doğrusu 2018 yılı ile birlikte hızlı bir yükselişe başlayan altın ons fiyatları 1,280 li fiyatlardan 1,365 seviyelerine kadar hızlı bir yükseliş yaşamış sonrasında 1,310 seviyelerine kadar düşüp yeniden hızlı bir şekilde 1,360 seviyesine yükselmiştir. Uzmanlar tarafından altın yorumları genellikle 2018 yılı için altının fiyatında yükseliş yaşanacağı yönünde olmaktadır. Ancak tabi ki her an değişebilen ekonomik gündemler ve küresel gelişmeler altın üzerinde negatif etkilere de sebep olabilir. Bu nedenle altın yatırımcıları hem dünya siyasetini hem de altın fiyatlamalarını etkileyebilecek ekonomik haberleri takip etmelidir.

altın fiyatları neden düşer ya da yükselir

Altın ons fiyatları 2018 yılında yatırımcıların yüzünü güldürürken bu durumun  ilerleyen dönemde de devam edeceğiniz analistler belirtirken yine de Fed faiz arttırımı vb. altını freleyebilecek olaylarında olduğunu bilerek ve bunları düşünerek yatırımlarımızı yapmamız gerektiğini unutmayalım. Tüm altın yatırımcılarına bol kazançlar . .

27.02.2018 Altın Neden Düşüyor

Altın fiyatlarında bugün öğle saatlerinden itibaren gerçekleşen sert düşüş hareketinin nedeni bir çok kullanıcımız sormaya başladı. Altın neden düşüyor, altın nereye kadar düşecek, altın daha fazla düşer mi gibi soruları bugün sıkça duyduğumuzu belirtebiliriz.

Altın fiyatlarında yaşanan düşüş hareketini aslında sabah yapmış olduğumuz altın ons analizimizde dile getirmiştik. Yani tam olarak olmasa da  düşüş hareketinin gerçekleşme olasılığının daha fazla olduğunu bu konuda vurgulamıştık.

Akşam saatlerinde Powell’ın konuşmaları ile hareketlenen dolar endeksi altına olduğu gibi, euroya, japon yenine ve sterlinede satış getirdi yani piyasalarda genel anlamda ufak çaplı bir dolarizasyon yaşandı. Bu arada bizim dolar tl de bu durumdan nasibini aldı ve 3,81 seviyesine kadar yükseldi.

Altındaki düşüşün 1,315 seviyesinin aşağı yönlü kırılması halinde 1,305 seviyesine kadar bir gerileme yaşanabilir gibi duruyor. 1,315 seviyesinden gelebilecek tepki alımları ile yeniden kritik bölgemiz 1,321 dolar seviyesi test edilebilir. Altın ons fiyatında bugün yaşanan düşüş haber kaynaklı bir düşüş oldu ve bu nedenle bir anda sert bir düşüş yaşandı. Bizim için 1,321 seviyesi üzerine atıp atmayacağı oldukça önem kazanmış durumda. 1,321 altında gelebilecek günlük kapanışlar altın fiyatlarında negatif seyrin bir müddet daha sürebileceği anlamına gelebilir.

Her zaman yaptığımız gibi altın fiyatı neden düşüyor, altın fiyatı ne zaman yükselir diye merak eden kullanıcılarımıza en başta piyasa takibi yapmalarını, Fed başkanı ve üyelerinin, Avrupa Merkez Bankası üyelerinin açıklamalarını takip etmelerini öneriyoruz.

01.03.2018 Altın Fiyatları Neden Düşüyor ?

Evet değerli piyasalar takipçileri, ana başlığımız olan altın fiyatları ne zaman düşecek sorusu bugünlerde özellikle de bu 3 gündür altın fiyatları neden düşüyor ve de altın fiyatları nereye kadar düşer sorularına yerini bırakmış durumda desek yanlış bir ifade kullanmış olmayız diye düşünüyoruz. Öyle ki hafta başından bu yana yaşanan dolar endeksindeki kıpırdanma sonucu altın fiyatlarında sert bir geri çekilme yaşanıyor.

Daha önce altın analizlerinde vurgulamış olduğumuz 1,321 seviyesinin altına gerileyen, dün akşam ve bu sabah 1,321 seviyesini yukarı yönlü geçmek için zorlayan altın malesef bu seviye üzerine atamadı ve yeniden 1,314 seviyesine kadar gerilemiş durumda. Bundan sonraki süreçte ise 1,321 altında kaldıkça ilk hedef noktası 1,309 seviyesi olarak görünmekte. Tabi burada dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise her ne kadar dolar endeksi yükseliyor olsa da japon yeni diğer para birimlerine ve dolara karşı güçlü kalmış durumda. Normal şartlar altında japon yeni ile korele hareket etmekte olan altın ons fiyatı bu kez japon yenine ters düşmüş durumda.

Piyasaların normal işleyişinde genellikle japon yeni değer kazanırken altın fiyatıda yükselişe geçer ancak bu kez altın düşüyor japon yeni ise değer kazamaya devam ediyor. Bu nedenle bu bozulan korelasyonun devamının gelip gelmeyeceği de altın fiyatlarının yönü açısından oldukça önemli bir etken olacaktır.

ons altın grafik incelemesi

Yukarıda altın ons grafiği üzerinde fiyatlamalar üzerindeki bazı önemli noktaları inceleyebilirsiniz. 3 Gündür süren satış baskısı altın fiyatındaki kritik destek noktası 1,321 seviyesinin aşağı yönlü kırılmasını sağladı ve bu durum haftalık ons grafiğini de olumsuz etkilemiş durumda.

Gram Altın Neden Düşüyor ?

Dolar endeksindeki yükseliş dolar tl kurunuda yükseltmiş durumda normal şartlar altında dolar yükseldiğinde gram altınında yükselmesini bekleriz ancak bu durum ons altın fiyatı sabitken geçerlidir. Ons altın fiyatı, doların yükselişine göre daha sert bir düşüş gerçekleştirdiği için gram altın fiyatında da düşüşe yol açtı ve gram altın fiyatı şuanda 161 TL seviyesinin altına gerilemiş durumda. Burada 160 TL seviyesi fiyatlamalar açısından önemli olacak.

ETİKETLER
BENZER İÇERİKLER
Yorumlar
  1. yazan Gökhan Ünal

    Nisan 30th, 2018 at 7:41 am (#)

    düşmesini beklemeyin, her gün altın alın.

Yorum Yap