Bist

89.114,95

% -1.272

Dolar

5.7846

% -2.618

Euro

6.5872

% -2.055

Altın

219.4276

% 0.434

Sterlin

7.3715

% -1.830

Frang

5.8236

% -0.035

Yen

5.2193

% 0.077

Ruble

0.0866

% -0.703

Riyal

1.5516

% 0.005

2018 de Altın Fiyatları Ne Olur – Yükselir mi Düşer mi ?

Güncel altın fiyatlarını, ons altın yorumları ve gram altın analizlerini takip edebilileceğiniz bu sayfamız içerisinde, altın fiyatları ne olur, altın fiyatları düşer mi, altın ne zaman yükselir, altın neden düşmüyor, 2018 yılında altın fiyatları ne olacak gibi sorulara  verilen cevapları grafik analizleri eşliğinde bulabilirsiniz. 01,05,2018 Altın Analizleri ve Altın YorumlarıBu Yazıda Bulabilecekleriniz1 01,05,2018 Altın Analizleri…


Güncel altın fiyatlarını, ons altın yorumları ve gram altın analizlerini takip edebilileceğiniz bu sayfamız içerisinde, altın fiyatları ne olur, altın fiyatları düşer mi, altın ne zaman yükselir, altın neden düşmüyor, 2018 yılında altın fiyatları ne olacak gibi sorulara  verilen cevapları grafik analizleri eşliğinde bulabilirsiniz.

01,05,2018 Altın Analizleri ve Altın Yorumları

Altın fiyatları yükselen dolar endeksi sonrasında düşüşe geçti ve 1,320 dolar destek noktasını aşağı yönlü kırarak, 1,308 dolar seviyesine kadar gevşemesini sürdürdü. Burada kritik nokta olarak önceki analizlerimizde olası düşüş senaryosunda 1,305 dolar seviyesini öne çıkarmıştık. 1,305 dolar seviyesinin aşağı yönlü kırılmasıyla beraber 1,27x li seviyelere kadar yeni düşüş hareketleri yaşanması olası olabilir.

Gram altın fiyatlarında altın ons fiyatlarına göre düşüş daha sınırlı kaldı. Bununda nedeni dolar tl deki yükseliş oldu. Doların 4,09 seviyesine kadar yükselişi ile birlikte altın ons fiyatlarındaki yaşanan düşüşler gram altın üzerinde çok fazla bir düşüş yaşanmasını engelledi ve gram altın fiyatı şuan itibari ile 172,50 tl seviyelerine yakın seyrini sürdürüyor.

16.04.2018 Altın Fiyatları Analizi

Altın ons paritesi yatırımcıların en merak ettiği yatırım araçlarının başında geliyor. 2018 yılı içerisinde yükseliş yönlü hareketlerle gündeme gelen sarı metal, bu yükseliş hareketlerini sürdürebilecek mi yoksa düşüşe mi geçecek yatırımcılar tarafından merak edilir durumda.

Altın ons fiyatı haftaya 1,340 dolar seviyesinin hemen üzerinden başlarken, yukarı yönlü seyrini sürdürüyor. Altın fiyatları grafiğini incelediğimizde yukarı yönlü hareketlerin devamı halinde 1,353 dolar seviyesine kadar yükselişlerin devam edebileceği görünmekte. Aşağı yönlü olası hareketlerde ise altın ons fiyatının 1,341 dolara sonrasında ise 1,334 dolara kadar geri çekilmeler yaşanabilir.

altın ons paritesi grafik analizi

12.04.2018 Altın Yorumları

Geçtiğimiz günnler içerisinde pauylaşmakta olduğumuz altın yorumları içerisinde hem altın ons hem de gram altın fiyatları için yukarı yönlü beklentilerimizi sürdürdüğümüzü belirtmiştik. Bu beklentiler eşliğinde bir de Suriye’de oluşan belirsizlik ortamı ile iyice atağa kalkan altın ons fiyatları ve yükselişe geçen dolar tl paritesi gram altın fiyatlarında 182 tl yi aşarak yeni bir rekor kırılmasını sağladı. Sarı metal ons tarafında ise 1,355 dolar üzeri denendi ancak henüz burada kalıcı olunabilmiş değil.

ons altın grafiği 12,04,2018

Altın grafiğini incelediğimizde indikatörler yükseliş hareketinin devamının gelme ihtimalinin yüksek olduğunu söylerken şuan için 1,349 dolar seviyelerinde hareketlerini sürdüren ons fiyatları için kısa vadeli destek noktası 1,347 dolar bu seviye üzerinde tutunma yaşanması halinde 1,366 ve 1,378 dolar seviyelerti hedef konumunu alacaktır. Aşağı yönlü geri çekilme hareketlerinde ise 1,332 dolar önemli destek noktası konumunda bulunuyor. Teknik analizden ziyade Trump’ın Suriye ile alakalı atacak olduğu twitler, Abd’nın Suriye’ye olası saldırısı ve Rusya’nın buna nasıl bir karşılık verip vermeyeceği merak konusu olmuş durumda. Bu nedenle altın fiyatları ne olur, altın fiyatlarında yükseliş devam eder mi sorularının cevapları için Suriye konusunda yaşanacak haber akışını takip etmek gerekecek.

11,04,2018 Altın Fiyatları Ne Olur ?

Altın fiyatlarında aşırı oynaklık devam etmekte. Aslında 2018 yılına girişimizle birlikte altın tarafında yüksek volatilite etkisini göstermeye başladı ve 1,300 dolar ile 1,370 dolar aralığındaki fiyat hareketlerini görmemizi sağladı. Önceki altın yorumları içerisinde bahsetmiş olduğumuz 1,325 dolar seviyesinin destek olarak çalıştığı sarı metalde bugün 1,340 dolar üzerine doğru ataklar görmekteyiz. Geri çekilmelerin sınırlı kaldığı ons tarafında dolar endeksinde yaşanan düşüşlerle birlikte bugün 1,345 dolar direnç seviyesi yukarı yönlü zorlanmak istenebilecektir.

altın fiyatları grafik analizi

Suriye konusunda yaşanan belirsizliklerden ötürü piyasalarda giderek artan endişe ortamı altına olan talebide arttırmaya başlamış gibi görünüyor. Güvenli liman talebi ile alıcısı artan ons altın fiyatlarının yukarı yönlü hareketine devam etme ihtimali düşüş ihtimaline göre bir adım daha önde görünüyor.

Güncel gram altın analizlerine ulaşmak için gram altın analizleri ve gram altın yorumları başlıklı sayfamızı takip edebilirsiniz.

Altın Fiyatları Ne Olur ?

Altın fiyatlarında hareketli seyir devam ederken, yatırımcıların aklında da altın fiyatları ne olur, altın yükselişi devam edecek mi gibi sorular dolaşmaya devam etmekte. Günlük altın grafiğini incelediğimizde 1,334 dolar seviyesi üzerinde ilk hedefin 1,346 dolar seviyesi olduğunu sonrasında ise 1,354 seviyesine kadar yükselişlerin devam edebilme ihtimali olduğunu görüyoruz. Geri dönüşlerde ise olası destek noktaları ilk etapda 1,334 seviyesi ve sonrasında ise 1,325 dolar seviyesi kuvvetli destek noktası olarak görünmektedir. Piyasaların Suriye – Rusya- İran-Abd arasında geen gergin konuşmalar ile birlikte endişeli seyrederken burada gerçekleşebilecek yeni hamleler altın fiyatlarını da yukarı veya aşağı yönlü olarak etkileme potansiyeline sahiptir.

Aslına bakarsanız altın fiyatlarının en çok gündemde kaldığı ülkelerden bir tanesidir Türkiye. Bunun nedeni ise gram altın fiyatlarına baktığımızda yıllardır hakim olan yükseliş trendinden, daha önce alıcılarına genellikle hep kazanç sağladığından, saklaması daha kolay olduğundan ( yastık altı vb. ) ( tabi burası bize özel sanırım Türk Halkından başka yastık altı altın yatırımı yapan bir millet daha yoktur 🙂 ) ve yatırımcıların güvenli liman talebine karşılık gelen yatırım aracı genellikle altın olduğundan hem ülkemizde hem de dünya genelinde bireysel yatırımcılar altına yatırım yapmaya devam etmektedirler.

Tabi altın yatırımcısı çoğunlukta olunca da çoğunluğun sorduğu sorular da Ne zaman yükselecek bu altın, altın fiyatları ne zaman düşer, altın yükselir mi vb. sorulardan oluşması da gayet doğal bir hal alıyor. Peki ama gerçekten de ne olacak bu altın fiyatları dilerseniz bu soruların cevaplarını birlikte bulmaya çalışalım. Onun öncesinde sizlere yıllık bir altın grafiği paylaşmak istiyorum.

yıllık altın grafiği incelemesi

Altının ons fiyatındaki yıllık değişimlere bakınca genel anlamda bir yükseliş göze çarpsa da 1000 dolar seviyelerinde yeni birdip oluşumu yaptığı gözlemlenmektedir. Bu nedenle ons fiyatında yaşanabilecek düşüşlerde 1000 dolar seviyesi oldukça önemlidir. Ayrıca altın çıkarım maliyetleri de göz önüne alındığında bir çok analiste göre altının 1000 dolar altında kalıcı olabilmesi oldukça zordur. Biz altın fiyatlarında yaşanabilecek senaryolarımıza geçiş yapalım.

2018’de Altın Fiyatları Ne Olur ?

Altın fiyatlarının ne olacağını yani altın fiyatı düşer mi yoksa altın fiyatları yükselir mi bir öngörüde bulunabilmek için öncelikle altın fiyatlarını etkileyen faktörler hakkında bilgi sahibi olmamız gerekmektedir. İktisat dersinin temel kuramlarından olan bir malın değeri talebi ölçüsünde artar kuramı altın fiyatları için de geçerli olan bir kuramdır. Yani bu demek oluyor ki altın fiyatları, altın alımına talebin yoğunlaştığı dönemlerde artış gösterir ve altın fiyatına talebin azaldığı dönemlerde ise altın fiyatlarında düşüş eğilimi gözlenir.

Yukarıda altın fiyatları ile ilgili bahsettiğimiz husus aslında biraz daha küresel bir gerçek. Yani altın fiyatlarını ona olan talebin belirlediği gerçeği küresel anlamda altın fiyatında belirleyici faktördür. Yani bir nevi ons altın fiyatları üzerindeki belirleyici etken arz -talep miktarıdır. Türkiye’de altın fiyatları ne olur diye bakacak olur isek, altın fiyatının yanı sıra dolar kuruna da dikkat etmemiz gerekmektedir. Çünkü ülkemizde bulunan altın yatırımcıları küresel anlamda talep gören ons altın yerine genellikle gram altın ve cumhuriyet altını adlı değeri Türkiye’de belirlenmekte olan ürünlere yatırım yapmaktadır. Biz ilk etapta küresel anlamda altın fiyatları ne olur ve 2018 yılında altın fiyatlarını yukarı yönlü veya aşağı yönlü etkileyebilecek gelişmeler nelerdir bunlara bir bakalım.

Altın Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

 • Dünya genelinde ülke merkez bankalarının genişlemeci para politikaları izlemeleri ( Merkez Bankalarının para basarak piyasaya fazla para sürmeleri )
 • Merkez Bankalarına olan güvenin yatırımcılar tarafından yitirilmesi ( Merkez Bankalarının söz verdikleri şekilde para politikalarını yönetememeleri )
 • Jeopolitik risklerin yaşanması ( Savaş ortamı, terör olayları vb. olaylar altın fiyatlarını olumlu yönde etkilerler.)
 • Abd Merkez Bankası Fed’in izleyeceği para politikaları ( Abd’de artan faiz oranları veya düşen faizler dolar fiyatını etkileyeceğinden altın ons fiyatlarını da etkileyecektir. )
 • Yatırımcıların genel anlamda emtia ürünlerine olan talebi ( Altın fiyatları zaman zaman emtia ürünleri ile birlikte hareket etmektedir. Bu nedenle altın dışında petrol,bakır vb. piyasalarda yaşanan gelişmeler altın fiyatlarına da etki edebilmektedir.
 • Siyasi Riskler ( Ülkelerde yaşanabilecek siyasal krizler özellikle Abd, Çin, Almanya, Rusya vb. güçlü ekonomiye sahip ülkelerde yaşanacak siyasi krizlerde altın fiyatlarına etki etmektedirler. )
 • Çeşitli faktörler nedeniyle altına olan talebin artması ya da azalması

altın fiyatları ne olur, yükselir mi düşer mi

Evet arkadaşlar altın fiyatlarını etkileyen faktörleri genel anlamda bu şekilde sıralayabiliriz peki ama bu faktörler altın fiyatlarını nasıl etkiler, yani altın fiyatlarını yükseltir mi yoksa altın fiyatları bu faktörler sonucu düşüş mü gösterir dilerseniz kısaca hemen onlara  bakalım.

 1. Merkez Bankaları’nın genişlemeci para politikaları altın fiyatlarını destekleyen faktörlerden bir tanesidir. Yani bu ortamda Merkez Bankaları genellikle faiz indirimine gider ve piyasaya eskisinden daha fazla para sürmeye başlar. Aynı zamanda tahvil alımı vb. işlevleri de ekonomiye para sürerek yapmaya başlayınca ortada ciddi anlamda para bolluğu oluşur. Bu oluşan para bolluğu sonucu faiz oranları düşük olduğundan parasını faizde değerlendiren yatırımcılar dahi, faize yatıracağıma altına yatırayım. Hem güvenli liman hem de altına yönelik talep artacağından altın fiyatlarınında yükselmesi daha fazla kar getirir düşüncesi ile altına yatırım yapar ve bu şekilde altın fiyatları yükseliş hareketi gösterebilir.
 2. Merkez Bankaları tarafından verilen sözlerin tutulmaması veya izlenen para politikalarının gerçeği yansıtmaması yatırımcıların gözünde Merkez Bankalarına olan güveni azaltır ve bu durum bazen altın fiyatlarını yükseltebilecek iken bazen ise altın fiyatlarının gerilemesini sağlar. Biraz daha anlaşılabilir olması adına şu şekilde bir örnek verebiliriz. Örneğin Abd Merkez Bankası Fed, para politikasında önümüzdeki Şubat ayında sıkılaştırmaya gideceğini açıklamış olsun. Şubat ayına kadar bu durumda altın fiyatlarında bir düşüş yaşanması olası olacaktır. Fed’in şubat ayı toplantısında sıkılaştırmaya yönelik bir hamlede bulunmaması ise yatırımcıların  Fed’e olan güvenini sarsacak ve altın fiyatları muhtemelen daha hızlı bir şekilde yükselmeye başlayacaktır.
 3. Ülkeler arası savaş, terör vb. olaylar neticesinde yaşanacak gerginlikler genellikle altın fiyatlarına olumlu yansımaktadır. Yani bir savaş çıktığında veya küresel anlamda ses getirebilecek terör olayları yaşandığında altın fiyatları yükselir. Tersini düşünecek olur isek, hali hazırda bir savaş veya gerginlik ortamı varken bu ortam yerini barış ve sukunete bıraktığında altın fiyatlarında gevşeme olacaktır. Yani altın bir nebze küresel kaygılardan beslenen bir yatırım aracı olarak da düşünülebilir. Her ne kadar fiyatları etkileyen tek faktör olmasa da özellikle günümüzde bu yönü ile ciddi anlamda gündemde kalmayı başarmaktadır. Örnek verecek olur isek, Abd ile Kuzey Kore gerginliği buna en güzel örnektir. Daha doğrusu Trump & Kim Jong-Un arasında yaşanan atışmaları gösterebiliriz. Zaman zaman ikili arasında yaşanan sert konuşmalar altın fiyatlarına anında etki etmekte iken bu konuşmaların icraate dökülmemesi ise altın fiyatlarındaki yükseliş hareketlerini sınırlandıran bir diğer unsur olarak göze çarpmaktadır. Yani kısaca şunu söyleyebiliriz ne kadar kaos = o kadar yüksek altın fiyatları
 4. Fed’in izleyeceği para politikaları sadece altın açısından değil tüm ülkelerin para politikalarını etkileyen öneme sahiptir. Bu nedenle de tüm ülke merkez bankaları tarafından takip edilen Fed’in para politikaları veya para politikalarına yönelik açıklamaları altın fiyatlarını ciddi anlamda etkilemektedir. Öyle ki Fed dünyanın en büyük merkez bankası olmasından mütevellit ve alacağı kararların dolar fiyatlarına yapacağı direkt etkiden dolayı altın fiyatlarını da en çok etkileyen unsurların başında gelmektedir. Fed’in para politikasında sıkılaştırmaya gitmesi veya sıkılaştırmaya gidecek olduğu yönünde açıklamaları altın fiyatlarında düşüşe neden olacaktır. Bunun nedeni sıkılaştırma politikaları piyasadan para çekilmesini gerektirmektedir. İlk madde de bahsettiğimiz genişlemeci para politikaları olmadığı için azalan para neticesiyle altına olan talep de düşmüş olacaktır. Çünkü piyasa da eskisi kadar fazla para dolanmıyor olacaktır. Fed’in genişlemeci para politikası izlemesi ise altın fiyatlarında yükselişler yaşanmasını sağlayacak önemli etkenleren bir tanesi olacaktır.
 5. Dünya genelinde emtia ürünlerine olan taleplerde altın fiyatlarını etkilemektedir. Her zaman olmasa da genel anlamda emtia endeksi birlikte yükseliş veya düşüş hareketi gösterebilirler. Yani örnek verecek olursak, tabi başlamadan önce İktisat derslerinde öğretilen ceteris paribus yani diğer şartlar sabitken, başka bir etken yok iken bakır fiyatları, gümüş fiyatları ve petrol fiyatları yükseliyorsa emtia ürünlerine talep çok demektir ve bu durum altın fiyatlarını da otomatik olarak yükseltecektir.  Tam tersi durumda ise yani  bakır düşüyor, gümüş düşüyor, petrol düşüyor ise altın fiyatlarında da düşüş yaşanması daha olası bir ihtimal olarak karşımıza çıkıyor demektir.
 6. Siyasi risklerde ülkelerin ekonomi politikalarına etki edebileceğinden ve belirsizlik ortamı oluşturacağından altın fiyatlarını olumlu olarak etkilemektedirler.
 7. Çeşitli faktörler nedeni ile altına olan talebin artması ya da azalması da altın fiyatlarına direkt olarak etki etmektedirler. Dünyanın en bilindik altın talebine sahip olan iki ülkesi Çin ve Hindistan altın fiyatları üzerinde ciddi fiyat dalgalanmalarına neden olabilmektedirler. Çin ve Hindistan’da altına olacak talebin azalması sonucu altın fiyatlarında düşüş bu iki ülkeden altın talebinin artması sonucunda ise altın fiyatlarında yükseliş olması olası hareketlerdendir. Yakın zamanda 2013 yılında altında yaşanan sert düşüş hareketinin Çin’in altın talebini azaltacağı yönündeki haberler sonucu gerçekleştiği bilinmektedir.

Altın fiyatlarına etki eden maddeleri kısaca sıralayalım demiştim ama sıralaması ve ufak ufak açıklaması bayağa bir uzun sürdü ama inanıyorum ki yazıyı buraya kadar okuduktan sonra aklınızda  bu madde gerçekleşirse altın yükselir veya bu madde ile diğer madde aynı anda olur ise altın fiyatlarında sürpriz hareketlilikler yaşanabilir gibi düşünceleri kendi kendinize düşünebilecek ve doğru yönde temel analizler gerçekleştirebileceksiniz.

Altın Güvenli Liman Mıdır ?

Dünya genelinde yaşanan olumsuz ortamlardan kaçışın en kolay adreslerinden bir tanesi hiç şüphesiz altındır. Uzun yıllardan beri altın için kullanılan ‘ güvenli liman ‘ ibaresi bazen soru işaretlerine maruz kalsa da yani bazı ortamlarda altın güvenli liman olma özelliğini yitirdi mi vb. soruları sordursa da uzun yıllardır güvenli liman olarak talep görmeye devam etmektedir. Dünya konjonktürüne göre güvenli liman talebiyle talep edilen altın miktarı değişse de bazen yerini Japon Yenine bazen İsviçre Frangına kaptırsa da yatırımcıların aklında ki güvenli liman algısı hiç bir zaman bozulmamıştır.

Altın hem piyasadan alınması en kolay yatırım araçlarından bir tanesi hem de saklanması en kolay yatırım yapılabilir araçlardan bir tanesidir. Yani örneğin altın almak isteyen bir yatırımcı forex hesabından metatrader üzerinden altın alımı yapabileceği gibi aynı zamanda banka hesabına girerek altın alımı da yapabilmektedir yine altın almak isteyen yatırımcı sokağa çıkıp kendisine en yakın kuyumcudan altın alabileceği gibi internet ortamında alışveriş sitelerinden dahi altın alımı yapabilmektedirler. Altın alımı yapan yatırımcılar altınlarını yastık altında saklayabileceği gibi, banka hesaplarında veya forex hesaplarında da tutabilmektedir. Yani çok seçenekli ve çok da kolay saklanabilen bir yatırım aracıdır.

Şimdilerde ortaya çıkan yeni yatırım araçları bitcoin, ethereum, litecoin ve benzeri coinler ve altcoinler altın kadar ulaşılması kolay yatırım araçlarından değildirler ve saklanması da altın kadar kolay olmayan yeni yatırım araçlarıdır.

 Altın Fiyatları Düşer mi ?

Altın fiyatlarını yükselten ve düşüren etkenleri bir arada yukarıda sıralamaya çalışmıştık. Buna göre altın fiyatları düşer mi, 2018 de altın fiyatları düşer mi gibi soruların cevaplarını arayacak olur isek,

Abd’den açıklanacak ekonomik veriler olumlu olur ise bu Fed’in elini kuvvetlendirecek ve sıkılaştırma politikasını hızlandırabilecektir. Bu nedenle Abd ekonomik verilerinin iyi gelmesi özellikle de enflasyon oranlarının beklentileri aşması altın fiyatlarında negatif hareketlilik oluşturabilecek etkenlerden bir tanesidir.

Fed’in 2018 yılında faiz arttırımlarına devam etmesi ve sıkılaştırıcı para politikasını sürdürmesi altın fiyatlarını düşürebilecek bir etkendir.

Kuzey Kore ile Abd arasında yaşanan gerilimlerin sonlanması altın fiyatlarında yine gevşemeye neden olabilecektir.

Suriye sorunun çözülmesi altın fiyatları üzerinde olumsuz etki oluşturabilecek yani altın fiyatlarının düşmesini sağlayacak etkenlerden bir tanesidir.

Altın Fiyatları Yükselir mi ?

2018 ilk günlerine girerken doların değer kaybetmesi ve son gelen Abd tarım dışı istihdam verisinin beklentileri karşılamaması sonucu altın fiyatları 2018 e yükseliş hareketiyle başladı diyebiliriz.

2018 yılında Abd de açıklanacak olan ekonomik verilerin beklentileri karşılamaması Fed’in elini zayıflatacak ve altın fiyatlarını yükseltecektir.

Kuzey Kore ile Abd arasındaki gerginliğin artması altın fiyatlarını yükseltecektir bu gerginliğin fiiliyata dökülmesi ise altın fiyatlarında ciddi anlamda yükselişlere neden olabileceği unutulmamalıdır.

Dünya genelinde yeni bir savaş vb. bir gerilim yaşanması altın fiyatlarını yukarı yönlü destekleyebilecek unsurlardan bir diğeridir.

Hindistan ve Çin tarafından altına talep miktarının arttırılması ise yine altın ons fiyatlarını yükseltebilecek gelişmelerdendir.

Şimdi buraya kadar Altın fiyatlarını genel anlamda incelemeye çalıştık peki bizim altınlar ne olur ? Yani gram altın fiyatları yükselir mi, gram altın fiyatı düşer mi gibi soruların cevaplarına da kısaca bir deyinelim dilerseniz. Öncelikle ülkemizde altına yatırım yapanların en çok tercih ettikleri altın türü olan gram altın nedir, gram altın nereden alınır, gram altın nasıl saklanır, gram altın fiyatı ne kadar vb. soruların cevaplarını bir verelim.

Gram Altın Nedir ?

Gram altın fiyatı, altının ons fiyatı ve dolar tl paritesine orantılı olarak oluşturulmaktadır. Yani hem altın fiyatına hem de dolar fiyatındaki değişimlere endeksli bir altın çeşididir. Bu da demek oluyor ki hem altın fiyatlarında yaşanacak yükseliş ve düşüş hareketlerinden hem de dolar fiyatlarında yaşanaak olan düşüş ve yükseliş hareketlerinden etkilenmekte olan bir yatırım aracıdır gram altın.

Gram altın hesabı yaparken hem doların tl karşısında oluşturduğu fiyat hem de ons altın fiyatı baz alınır ve gram altın fiyatı ons altın fiyatının 31,10 bölünerek usdtry paritesinin o anki fiyatı ile çarpılmasıyla hesaplanmaktadır. Yani buradan 1 ons altının yaklaşık olarak 31,10 gram altına tekabül ettiğini de görmüş oluruz.

Türkiye’de gram altına yatırım yapan yatırımcıların sayısı oldukça fazladır. Ev hanımları eşlerinden aldıkları parayı biriktirerek genellikle gram altın almakta bunları evde veya bankalarda saklamaktadır. Yine bir çalışan maaşından arttırdığı para ile gram altın almakta ve altına bu şekilde yatırım yapmaktadır. Altına Türkiye’de yatırım yapanların genel tercihinin gram altın olmasının en önemli nedeni en kolay ulaşılabilir altın çeşidi oluşu ve bozdururken zarar ettirmiyor oluşudur. Yani bir bilezik aldığınızda örneğin 2000 liralık bir bilezik aldınız bunu bozdurmak istediğinizde 1500 liraya bozdurabilecek iken gram altını 147 liradan aldınız bunu 146 liraya bozdurabileceksiniz Yani bozdururken fazla bir alış satış marjı bulunmamaktadır. Bu nedenle en çok tercih edilen altın türlerinden bir tanesidir gram altın.

gram altın yükselir mi

Gram Altın Fiyatları

Gram altın fiyatı günümüzde 160 liraya yakın işlem görmektedir. 2018 yılında gram altın yükselir mi yoksa 2018 gram altın için düşüşlerin yaşandığı bir yıl mı olur buna kısaca bir bakacak olursak, burada da yine gram altın fiyatlarına etki eden faktörlerin altın ons fiyatlarına etki eden faktörler ile benzer olduğunu görebiliriz ancak bu sefer küresel altın fiyatlarına etki edebilecek faktörlere yurt içinde de etki edebilecek faktörler eklenmiş olacaktır. Bu faktörler ise dolar tl yi etkileyen faktörlerdir. Yani doların tl karşısındaki değerini etkileyen tüm faktörler dolaylı olarak gram altın fiyatlarını etkileyen faktörler arasındadır. Yani yukarıda ons altın fiyatlarını etkileyen faktörlere ek olarak gram altını etkileyen tek faktör dolar tl fiyatıdır. Dolayısıyla da usdtry paritesini etkileyen her şey gram altın fiyatını da etkilemektedir.

Gram Altın Düşer Mi ?

2018 yılında gram altın düşer mi, düşerse nasıl düşer bunları liste halinde paylaşırsak daha açıklayıcı olacaktır diye düşünüyorum.

 • Altın Ons Fiyatı Sabit Kalır – Dolar TL fiyatı düşerse gram altın fiyatı düşer.
 • Dolar TL Fiyatı Sabit Kalır – Altın ons fiyatı düşerse gram altın fiyatı düşer.

Evet yukarıdaki şartlar oluşması halinde 2018 yılında gram altın fiyatları düşüş gösterecektir.

2018 Gram Altın Fiyatı Yükselir mi ?

Gram altın fiyatları 2018 yılında yükselir mi, gram altın fiyatı 2018 yılında neden yükselir, ne olursa gram altın fiyatı yükselir veya gram altını fiyatlarını yükseltebilecek etkenler nelerdir gibi soruların cevapları için de bir listeleme yapacak olur isek;

 • Altın Ons Fiyatları Sabit Kalır – Dolar TL fiyatı yükselir ise gram altın fiyatları yükselir.
 • Dolar TL Fiyatı Sabit Kalır – Altın ons fiyatı yükselir ise gram altın fiyatı yükselir.

Evet arkadaşlar kısaca altın fiyatları ne olur, 2018 de altın yükselir mi, altın ne zaman düşer, altın fiyatlarını etkileyen faktörler nelerdir, altın fiyatları neden yükseliyor gibi sorularınıza cevaplar iletmeye çalıştım ancak bayağa da uzun sürdü 🙂 Vakit ayırıp okuduğunuz için hepinize çok teşekkür ederim. Bir başka yazıda yeniden görüşmek üzere diyorum.

22.01.2018 Güncel Altın Fiyatları İncelemesi

Altın fiyatları dolar endeksinde yaşanan gerileme ile birlikte güçlenmeye devam ediyor. Altın ons fiyatında kısa vadeli destek noktası grafik incelemelerinde 1,327 dolar olarak belirlenirken direnç noktası ise 1,334 seviyesi olarak göze çarpıyor. Bu seviyenin geçilmesi altın fiyatlarında 1,347 seviyesine kadar yeni bir yükseliş hareketine destek olabilir. Açıkçası bizim görüşümüzde bu yönde 1327 üzerinde tutunduğu sürece 1,347 seviyesini test etmek isteyecektir. Alımların devamı ise 1,361 – 1370 bandına doğru yeni fir yükseliş hareketini beraberinde getirebilir. Dolar endeksinde yaşanan değer kaybı özellikle sterlin tarafına yaramış görünürken altın henüz beklenen yükseliş hareketini fiyatlamalarına yansıtamadı gibi görünüyor. Önümüzde ki günlerde Abd tarafından açıklanacak ekonomik verilerin altın fiyatları üzerinde etkili olması bekleniyor.

Gram altın fiyatlarında ise 164,50 seviyesinin ardından gerçekleşen satış dalgası ile altının gram fiyatının 163 lira seviyesi altına indiğini görüyoruz satışların devamı halinde gram altın tarafında 160 lira ve altı seviyeler görülebilme olasılığı bulunmaktadır. Burada 161,30 destek noktası önemli görünmektedir. Bu bölgeden gelebilecek tepki alışları ile yeniden 164 seviyesi hedeflenmek istenebilir.

25.01.2018 Altın Tahminleri

Hafta başında yapmış olduğumuz altın yorumumuz neredeyse birebir gerçekleşti ve altın ons fiyatları öncelikle 1,347 sonrasında ise 1,361 seviyesine kadar yükseldi. Daha önceki altın öngörümüzde paylaşmış olduğumuz yükseliş hareketi gerçekleşmiş oldu ve bizleri yanıltmadı.

Altın ons fiyatında gerçekleşen bu hızlı yükseliş aynı oranda yansımamış olsa da gram altın fiyatlarına da yansıyarak yine tahminlerimiz üzerine 164 seviyesine ulaştı. Dün Abd Hazine Bakanı tarafından yapılan doların güçsüz olması bizim işimize yarıyor açıklaması hem dolar çaprazlı pariteler üzerinde hem de altın ons fiyatı üzerinde oldukça etkili oldu ve bu nedenle euro dolar karşısında 1,24 seviyesinin gbp usd karşısında 1,4260 seviyesinin üzerine yükseldi. Bir çok para biriminin dolara karşı değer kazandığı bu haftada altın fiyatlarında gerçekleşen yükseliş hareketi de dikkat çekici oldu.

Altında yaşanan son yükseliş hareketi sonrası uzmanların 2018 öngörüleri de bir miktar değişikliğe uğradı öyle ki altın fiyatında 2018 yılı içerisinde yeni değerlendirmeler yapılmaya başlandı ve 1400 üzeri fiyatlamaların yakın olabileceğine dair raporlar yayınlanmaya başlandı.Yani altın yorumları genellikle yükseliş beklentileri yönüne döndü. Yine de bu seviyelerden giriş yapacak olanlara temkinli olmalarını tavsiye ederek 2018 genelinde yıl sonuna kadar altın fiyatlarında yükselişlerin devamı beklentimizi koruduğumuzu söyleyebiliriz. Bir sonraki altın analizimizde görüşmek üzere.

29.01.2018 Tarihli Altın Yorumları

Değerli altın yatırımcıları ve altın fiyatını takip eden kullanıcılarımız, bildiğiniz üzere altın ons fiyatlamasında dolar endeksinde yaşanan düşüşler sonucu ve Abd Hazine Bakanı’nın düşük dolar bizim için olumlu açıklaması sonrası ciddi bir yükseliş yaşamıştık ve bu sayede 1,367 dolar seviyesine kadar yükselen bir altın gördük ki biz de daha önceki analiz ve altın fiyatı ne olur sorusunun cevaplarına ilişkin beklentilerimizde 1,347 ve sonrasında 1,361 seviyesine kadar bir yükselişin olası olduğunu vurgulamıştık ve 2 gün içinde hedefimize ulaştı hatta hedefimizin de üzerine yükseldi ve 1,367 seviyesine kadar yükselişini sürdürdü.

Hafta içerisinde Başkan Donald Trump’ın yaptığı açıklama ile neye uğradığını şaşıran piyasalar ve sonucunda dolar endeksinde bir miktar toparlanma yaşanması altın onsunu da aşağı çeken en temel unsur oldu. Öyle ki iki gün öncesinde Abd Hazine Bakanı’nın yapmış olduğuzayıf dolar bizim için olumlu ‘ açıklaması bu açıklama ile birlikte adeta çöp oldu. Çünkü Başkan TrumpGüçlü Dolar İstiyorum ‘ diye net bir açıklamada bulundu. Bunun üzerine 1,345 dolar seviyesine kadar gerileyen altın fiyatı haftanın son günü bu düşüşe tepki vermek istedi ve 1,357 seviyesine kadar bir yükseliş yaşadı ancak haftalık kapanışını 1,350 seviyesinin hemen altında yaptı.

altın haftalık grafik

Haftalık grafiğe baktığımızda altın fiyatlarında yukarı momentumun devam edeceği öngörülmektedir. Ancak yine de Trump ve Abd’li diğer yetkililerden gelecek olan ekonomiye ve doların fiyatına yönelik açıklama ve beklentiler altın üzerinde belirleyici olabilecektir. Kısa vadede Trump’ın konuşmaları etkili olabilecektir ve bu da hafta başında altın tarafında 1,342 dolar destek noktasına kadar bir düşüş hareketi oluşturabilir.

Altın ons fiyatlamalarında olası aşağı yönlü hareketlerde destek noktası 1,342 ve altında 1,321 seviyesi iken direnç noktası ise 1,357 ve 1,366 seviyeleri olarak izlenebilir.

30.01.2018 Altın Yorumları

Hafta başlangıcı ile dolar endeksi yaşanan değer kazancı ile birlikte gbpusd paritesi 1,4350 lerden 1,40 seviyelerine euro dolar paritesi 1,25 lerden 1,2350 seviyelerine kadar gerilemiş durumda. Ve dolar endeksinde yaşanan bu yükseliş altın fiyatlarında da baskı oluşturmaya devam etmekte. Daha önceki analizimizde bahsetmiş olduğumuz 1,342 seviyesinin kırılarak 1,335 seviyesine kadar sert bir iniş gerçekleştiren ons fiyatı 1,321 destek noktası üzerinde poizitif seyrini korumaya devam etmektedir. Bu nedenle bu hareket altın için bir düzeltme hareketi olarak şimdilik değerlendirebilir.

altın ons grafik incelemesi

Günlük görüntüde göstergeler sata dönmüş durumda olsa da henüz haftalık grafikde yukarı yönlü hareketin devam edebileceği beklentisi mevcut. Grafikde altın ons fiyatları ile gerekli destek noktalarını görebilirsiniz. 1,332 seviyesi altın ons u için ilk destek noktası olarak karşımızda durmakta. Burası çalışırsa bir önceki destek noktamız 1,342 seviyesi hedeflenmek isteyebilir. Sonrasında yeniden 1,350 ve 1357 seviyelerine doğru yükseliş hareketi gerçekleşebilir. Aksi halde ise, 1,332 desteği altında 1,321 seviyesine kadar yeni bir düşüş hareketi gerçekleşebilir. 1,321 seviyesinin de aşağı kırılması ise hem haftalık hem de aylık grafiklerde de olumsuz bir görüntü oluşmasına sebebiyet verebilir. Bu nedenle altında yükseliş hareketinin devamının gelmesi için 1,321 seviyesi üzerinde fiyatlamaların oluşması gerekmektedir diye düşünüyoruz.

31.01.2018 Altın Fiyatları Bugün Ne Olur ?

Dün altın fiyatlarında yaşanan geri çekilme üzerine 1,332 dolar seviyesinin destek noktası olduğunu belirtmiş ve bu seviyeden 1,342 seviyesine kadar yeni bir yükseliş hareketini görebileceğimizi söylemiştik. Ve nitekim dün altın ons fiyatı 1,333 seviyesinde iken dolar endeksine gelen tepki satışları altın fiyatlarını bir anda 1,342 seviyesine kadar yükseldi. Dxy de devam eden satışlar sonrası 1,345 seviyesine kadar yükselişini sürdüren xauusd paritesi buradan gelen satışlarla yeniden 1,340 seviyesi altına gerilemiş olsa da sabah saatlerinde yeniden 1,342 seviyesine yakın seyrini sürdürmeye devam etmektedir.

Dün korku endeksi veya bir başka deyişle endişe düzeyini belirten endeks yani vix endeksi olarak bilinen endekste yaşanan hareketlilik piyasaları da oldukça volatil hale getirerek adeta bir o tarafa bir bu tarafa gitmemizi sağlayan temel unsur oldu. Bu kadar oynak bir piyasa olunca da yatırımcıların sorduğu soruların başında da altın fiyatları ne olur sorusunun gelmesi oldukça doğal oluyor. Dilerseniz gelin bir de günlük dolar bazlı altın fiyatını inceleyerek altın fiyatı düşer mi, altın fiyatı yükselir mi sorularına kendi cevaplarımızı bulmaya çalışalım.

altın ons paritesi günlük grafik incelemesi

Dün yaşanan destek noktasından sert yükseliş hareketi günlük altın ons paritesi grafiğinde indikatörlerimizin yeniden al sinyali üretmesini sağlamış durumda olsa da yine de bu volatil piyasada her an her şeyin değişebileceğini unutmayarak, teknik analizden ziyade temel analizi baz alarak ve piyasa takibi yaparak işlem yapmanın daha mantıklı olabileceğini vurgulamak istiyoruz.

Teknik olarak altın fiyatlarında olası düşüşlerde destek noktası olarak 1,333 seviyesi ve 1,321 seviyeleri izlenebilecek iken olası yükseliş hareketlerinde ise 1,348 ve 1,351 ve 1,358 seviyelerini takip edeceğiz. Gün içerisinde altın fiyatları 1,342 seviyesi üzerine atar ve burada tutunabilirse yukarı yönlü 1,348-1351 seviyesine doğru yeni bir yükseliş hareketi ihtimali desteklenmiş olacaktır.

02.02.2018 Altın Yorumu

Ons altın fiyatlarına baktığımız zaman geçtiğimiz günlerde yapmış olduğumuz analizlerin haklı olduğunu görmekteyiz. Öyle ki altın ons fiyatı dün 1,342 seviyesi üzerinde tutunması ile birlikte bugün beklediğimiz 1,350 hareketini gerçekleştirdi.

altın grafiği 4 saatlik inceleme

Altın grafiğini incelediğimizde hem günlük hem de haftalık grafikler yukarı yönlü momentumu destekler nitelikte görünüyor. 1,350 seviyesinin aşılması halinde ilk etapda 1,355 seviyesi sonrasında ise biraz daha kuvvetli görünmekte olan 1,358 dolar seviyesi ons için direnç noktası oluşturabilir. Aşağı geri çekilmelerde ise altın fiyatlarının grafiklerini incelediğimizde 1,343 dolar dolar seviyesi üzerinde tutunması oldukça önemlidir. Aksi halde 1,337 ve 1,332 seviyelerine kadar gerilemeler yaşanabilir. Tabi Abd verilerinin nasıl geleceği de altın fiyatları üzerinde olumlu veya olumsuz seyir oluşmasını sağlayabilecektir. Hem serbest piyasa üzerinden hem de forex platformu üzerinden altın yatırımı yapmayı planlayan yatırımcılara dikkatli olmalarını ve piyasa takibi yaparak altın fiyatlarını anlık olarak etkileyebilecek haberleri kaçırmamalarını tavsiye ediyoruz.

04.02.2018 Altın Neden Düşüyor ?

Evet arkadaşlar altın ons fiyatında cuma günü öğleden sonra yaşanan sert düşüş hareketinin temel nedeni elbette ki beklentilerin üzerinde gelen Abd verileri oldu. Güne pozitif başlayan altın onsu gün ortasında açıklanan ve 184 k olarak beklenen Abd Tarım Dışı İstihdam verisinin beklentileri aşarak 200k gelmesi doları hareketlendirdi ve bu durumda altın ons fiyatları üzerinde baskı oluşturarak ons fiyatının 1,330 seviyesine kadar gerilemesini sağladı.Altın fiyatındaki düşüşün 1,330 seviyesinde durarak 1,335 seviyesinden haftalık kapanış yapıldı. 1,332 destek noktası üzerinde haftalık kapanışını yapmayı başaran altın fiyatlarını önümüzdeki hafta yeni bir karar bekliyor olacak. Altın ne olur sorusuna verilebilecek şuan için teknik anlamdaki cevap ; yükseliş trendi 1,332 üzerinde tutunularak devam edecek mi yoksa kısa vadeli bir düşüş trendi oluşacak mı bunun için kritik noktamız 1,321 seviyesi olarak güncelliğini korumaktadır.

06.02.2018 Altın Fiyatları 

Piyasalarda dünden hafta başından bu yana yaşanan korku altın üzerinde de etkili olmayı sürdürüyor. Dün gece Wall Street de yaşanan yaklaşık %7 lik düşüş ve bu sabah devam eden kayıplar asya borsalarına da sıçramış durumda öyle ki Japon Nikkei endeksi de %7 nin üzerinde bir düşüş var. Bu durumdan karlı çıkan elbette ki güvenli liman talebi gören altın olmuş gibi duruyor. Japon yeni ile birlikte yükselişe geçen altın fiyatı yeniden 1,342 seviyesine kadar yükselmiş durumda.

Kripto para piyasalarında da çok sert düşüşler yaşanıyor. Bitcoin 6000 dolar seviyesine kadar geriledi. Coin piyasalarında yaşanan düşüşler Çin ve Abd’de kripto para alımına sınırlamalar getirilmesi olarak konuşuluyor.

Gram Altın Ne Kadar ?

Altın ons fiyatlarındaki hareketlenmeye vix korku endeksinin yükselişi ile birlikte içeride e yükselene dolar kuru gram altın fiyatınında yükselmesini sağladı. Gram altın fiyatı 164 TL seviyesine kadar yükseldi. Şuan da piyasalarda 13-164 tl arasından işlem görmeye devam ediyor.

Çeyrek Altın Ne Kadar ?

Gram altındaki yükselişle birlikte diğer altın türleri de yükselmeye başladı ve çeyrek altın fiyatı piyasalarda 263 liradan alınırken 268 liraya satılıyor.

Cumhuriyet Altını Ne Kadar ?

Cumhuriyet altını da dolar fiyatındaki yükseliş ve altın ons fiyatlarındaki artışla birlikte güne yükselişle başladı. Piyasalarda Cumhuriyet Altını alış fiyatı 1,070 liradan alınıp 1,085 liraya satılıyor.

07.02.2018 Altın Analizi

Altın ons fiyatları iki gündür sürdürdüğü düşüşünü altın ons fiyatı için bahsetmiş olduğumuz kritik destek noktasına kadar sürdürdü. 1,321 seviyesinin altının geleceği için ne kadar önemli olduğuna daha önceki altın analizlerimizde değinmiştik. Altın fiyatlarında 1,321 üzerinde kaldığımız müddetçe yukarı yönlü hareketin devamını beklediğimizi de vurgulamıştık.

Dün 1,21 seviyesine kadar düşen altın fiyatı buradan gelen tepki alımları ile birlikte 1,327 seviyesine kadar yükselmiş durumda. Altın fiyatları düşecek mi, yükselecek mi sorusunun cevabını şu dönemde vermek oldukça güç bu nedenle destek ve direnç noktaları takip edilmeli ayrıca piyasalarda anlık olarak haber akışları takip edilmelidir. Altın, yukarı hareketin devamı için 1,332 dolar seviyesi üzerinde tutunmaya ihtiyaç duyacaktır. Aksi halde altın fiyatı, yeniden 1,321 seviyesine kadar gerileme olabilir ve burada yeniden bir karar verme sürecine girebilir.

16.02.2018 Altın Ne Olur ?

Değerli takipçilerimiz daha önceki altın yorumlarımızın ne kadar tutarlı olduğunu bugün gözlemliyoruz. Öyle ki altında her düşüşün alım fırsatı olarak değerlendirilebileceğini ve altının 1,321 seviyesi üzerinde tutunmasının yukarı yönlü hareketin devamını getireceğini daha önceki altın analizleri başlıklarımızda sizlerle defalarca paylaşmıştık. Bugün geldiğimiz noktada altın ons fiyatlarının 1,360 seviyesine ulaştığını ve 1,365 kritik direnç seviyesinin hemen altında fiyatlandığını gözlemliyoruz. Gram altındaki yükseliş ise altın ons fiyatına nazaran bir miktar daha az yükseldi. Bunun nedeni ise dolarda yaşanan değer kaybı oldu. Öyle ki dolar tl kuru 3,82 li seviyelerden 3,76 seviyesine kadar inmiş durumda ve bu da gram altın fiyatını bir miktar etkiledi ancak yine de ons altın fiyatlarında ki yükseliş daha ağır bastı ve gram altın fiyatlarını da 165 TL seviyesine kadar yükseltmiş durumda.

Abd verilerinin olumlu gelmesi ilk etapda dolara değer kazandırmış olsa da son 3 gündür dolar lehine gelişen piyasalar ve buna paralel hareket ederek yükselen dünya borsaları bizlere vix endeksindeki (endişe endeksi ) düşüşün değerlendirildiğini gösteriyor.

Altın ons fiyatında toparlanmanın devamı halinde 1,365-68 bandının ilk direnç noktası olarak karşımıza çıkabileceğini söyleyebiliriz. Bu bölgenin üzerindeki fiyatlamalar bizlere altın fiyatlarının ilerleyen süreçteki değişimleri hakkında yol gösterici olacaktır. Ancak kısa vadede 1,368 seviyesinin yukarı yönlü kırılmasını zor olarak görmekteyiz. 1,365 seviyesi altında yeniden 1,345 ve devamında 1,321 seviyeleri ons altın fiyatında hedef halinde kalacaktır.

22.02.2018 Altın Yorumları

Dün açıklanan Fomc tutanakları sonrasında piyasalarda hafifte olsa bir çalkantı mevcut gibi duruyor ve bu çalkantı altın fiyatlarına da hafif de olsa yansımış durumda. Fomc açıklamaları ile birlikte ilk etapta aşağı yönlü bir tepki veren dolar endeksi sonrasında yükselişe geçti ve altın fiyatlarını da aşağı doğru baskılamaya başladı.

Fomc toplantı tutanakları öncesinde 1,328 seviyelerinde seyreden altın ons fiyatları bugün 1,321 seviyesine kadar geriledi. 1,321 seviyesinin altın ons fiyatlarının geleceği ile alakalı olarak ne kadar önemli olduğunu önceki altın analizlerimizde vurgulamıştık ve şuan da tam da o vurguladığımız bölgedeyiz. Altın 1,321 dolar seviyesinden işlem görmekte. Bu bölgenin kırılması demek 1,30x seviyelerine kadar yeni bir düşüş dalgasının daha başlangıcı anlamına gelebilir ancak bu seviye üzerinde tutunabilirsek altında yükseliş hareketi kaldığı yerden etkisini sürdürmek isteyecektir.

Günlük altın ons grafiğini incelediğimizde 1,321 dolar seviyesinin önemi net bir şekilde belli olurken günlük grafikler satışa dönmüş durumda ancak haftalık grafikte altın fiyatları için hala alım yönlü göstergeler mevcut. 1,321 seviyesi altında yapılacak günlük kapanışlar ise muhtemelen diğer indikatörlerde de haftalık grafikleri satış yönüne çevirecektir.

altın ons fiyatı günlük incelemesi

26.02.2018 Altın Ons Grafik Yorumu

Geçtiğimiz hafta yaptığımız analizlerde ve öncesinde altın ons fiyatları için 1,321 seviyesinin kritik bir öneme sahip olduğunu vurgulamıştık. Bir önceki altın analizimizde de 1,321 seviyesinin önemini vurgulamış, buranın kırılması halinde haftalık grafiklerde görünümün negatife dönme olasılığının artacağından bahsetmiştik. Altın 1,321 seviyesine kadar geriledikten sonra bugün yeniden yukarı yönlü bir hareket gerçekleştirerek 1,340 seviyesine kadar yükselmiş durumda.

güncel altın ons analizi ve yorumu

Altın ne olur sorusunun cevabını bulmak için güncel durumu incelediğimizde altın için ilk kritik bölge 1,347 seviyesi olarak görünmektedir. Bu seviye üzerine atılamaması durumunda bir süredir devam eden bant hareketinin başlangıç noktası 1,321 seviyesine kadar yeni bir düşüş hareketini beraberinde getirebilir.

Altın ons fiyatının 1,347 dolar seviyesini aşması ise son 1 ayda 2 defa denemiş olduğumuz 1,36x seviyelerini yeniden test etmemizi sağlayacaktır. 1,368 seviyesi kritik bir direnç bölgesi olarak grafiklerde karşımıza çıkıyor bu nedenle yeni ve sert bir yükseliş hareketinden bahsedebilmek için 1,368 seviyesi üzerinde fiyatlamalara ve günlük kapanışlara ihtiyacımız var gibi durmaktadır. Açıkçası şuan için dolar endeksinde yaşanan kıpırdanma göz önüne alındığında altın fiyatlarında düşüş beklemek daha mantıklı gibi gelse de yine de anlık haberler altında farklı fiyatlamalara neden olabilir. Altın yatırımcıları bu dönemde her ihtimali göz önünde bulundurmalı alım veya satım yaparken piyasadaki haber akışını da mutlaka takip etmelidir.

Altın Fiyatları Yorumu 04.03.2018

Geçtiğimiz hafta Trump’ın çelik vergisine ilişkin sözleri ve diğer konuşmaları sonra ve Donald Trump’ın söylemlerine gelen tepkiler sonrası altında ve diğer para piyasalarında hareketli saatler yaşandı. Öyle ki 1,305 dolar seviyesine kadar gerileyen altın ons fiyatı haftayı 1,321 kritik destek noktasının hemen üzerinden kapadı. Şimdi yatırımcıların merak ettiği soru ise elbette ki yeni haftada altın fiyatları ne olur sorusu.

Yeni haftada altın fiyatları ne olacak sorusu kafaları kurcalamakta çünkü hareketlerin sertlik boyutu gerçekten de yükselmiş durumda. 1,321 kritik direnç noktasını diğer analizlerimiz de defalarca vurgulamıştık ve kırılması halinde 1,308 ve 1,304 hedeflerine doğru gerilemenin devam edebileceğini belirtmiştik ve sonuç olarakda 1,305 dolar seviyesine kadar inen bir ons fiyatı ile karşı karşıya kaldık. Usdjpy paritesi düşerken altın ile japon yeni arasındaki korelasyonunda bozulmasıyla ilgili bazı bilgileri bir önceki forex altın analizimizde paylaşmıştık. Haftanın kapanışını 1,321 seviyesinin hemen üzerinde kapatan altın için yeni haftada yukarı seyrin devamı ihtimali, düşüş ihtimaline göre daha fazla görünmekte.

Hafta başlamadan yapmış olduğumuz analizmizde altın ons fiyatında kapanışın 1,321 dolar seviyesinin üzerinde gerçekleştiğini vurgulamış ve bu seviye üzerinde yukarı yönlü seyrin daha olası olduğunu vurgulamıştık. Her ne akdar Kuzey Kore ile Güney Kore arasındaki ilişkiler yumuşamaya başlamış ve Trump vergilerle ilgili bazı olumlu konuşmalar yapmış dahi olsa altın ons fiyatı bunlardan pek etkilenmedi ve 1,340 seviyesine kadar yükseldi. 1,340 seviyesinin üzerine geçilebilmesi halinde ise 1,346 ve sonrasında ise 1,353 – 1,368 aralığına doğru yeni yükselişler gerçekleşebilir. 1,340 seviyesi altında ise 1,329 ve haftalık altın grafiğinde görünen 1,321 seviyeleri destek noktaları olarak görünmektedir.

07.03.2018 altın ons paritesi günlük grafik incelemesi

Yukarıda 07.03.2018 tarihli altın ons paritesi grafik incelemesini görüntüleyebilirsiniz. Altın fiyatları bu hafta ne olur sorusunun cevaplarını belirleyecek olan bazı gelişmeler, Abd ekonomik verileri ve Trump’ın açıklamaları olacak gibi duruyor.

Bugün yine altın fiyatları için oldukça hareketli bir gün oldu. Amerika’da açıklanan tarım dışı istihdam, işsizlik ve saatlik kazançlar verileri önce altına satış getirdi sonrasında ise 1,313 seviyesinden dönen altın ons fiyatı 1,321 seviyesinin üzerine kendisini attı. Zaten 04.03.2018 tarihli altın analizimizde paylaşmış olduğumuz grafikde 1,313 seviyesine bir çizgi çekerek buranın öneminden bahsetmiştik. Nitekim bizi yanlış çıkarmayan analizimiz nokta atışı gerçekleşerek altın fiyatındaki düşüş burada noktalandı ve buradan gelen tepki alımları ile yeniden 1,321 seviyesi üzerine doğru hareket gerçekleşti.

11.03.2018 Altın Fiyatı Analizi ve Yorumu

Altın fiyatları yine oldukça volatil bir haftayı geride bıraktı ve başladığı yere de yakın bıraktı diyebiliriz. Öyle ki geçtiğimiz hafta kapanışta 1,321 seviyesi üzerine atan altın fiyatı bu haftada 1,321 seviyesi üstünde tutunmayı başardı.

altın fiyatı grafik analizi

Günlük grafiklerin al sinyali ürettiği altın ons paritesinde hafta içi altın fiyatları ne olur sorusunun cevapları Kuzey Kore ile Abd arasındaki gerginliğin azalmasına dair işaretler, Nafta konusu, Abd vergileri ve benzeri siyasi konularda saklı olabilir. Tüm bu durumlar birleşince altın fiyatları ne olur sorusu yatırımcıların ve altına yatırım yapmayı düşünenlerin kafasını kurcalamaya devam ediyor.

Altın ons paritesi için aşağı yönlü hareketlerde 1,313 seviyesi yukarı yönlü çıkışlarda ise 1,334 seviyeleri hedeflenmek istenebilir.

12.03.2018 Güncel Altın Ons Fiyatı Yorumları

Altın ons fiyatı 50 ile 200 günlük ortalaması arasında fiyatlanmaya devam etmekte. Yukarı yönlü momentumun zayıfladığını gözlemleyebiliyoruz. Kritik 1,321 destek noktası civarında fiyatlanan altın için haber akışı da yukarı yönlü hareketi desteklemiyor gibi duruyor ancak yine de piyasada her an yeni haberlerin çıkabileceğini yeni fiyatlamalar yaşanabileceğini unutmamak gerekiyor.

Altın ons tarafında Etf lere baktığımızda da etf pozisyonlarının Mart ayının en düşük seviyelerinde olduğunu gözlemliyoruz. 1,321 altında 1,313 seviyesinin destek noktası olduğunu geçtiğimiz hafta vurgulamış olduğumuz altın ons fiyatı bu hafta ne olur merak konusu olmuş durumda. 1,313 dolar seviyesi altında 1,309 ve 1,302 seviyeleri hedef haline gelebilecektir. Fibo 61.8 seviyesi 1,302 seviyesine yakın duran altında fibo seviyesine doğru düşüşler yaşanması diğer bir olası ihtimal olarak karşımıza çıkıyor. Yeniden 1,340 seviyesi ve sonrasında 1,360 seviyesinin hedeflenebilmesi için ise 1,321 üzerinde kapanışlar görmemiz gerekiyor.

23.03.2018 Altın Yorumları

Altın fiyatlarında fed sonrası dalgalı seyir devam ediyor. Fed faiz kararı sonrasında yaşanan yükseliş hareketi son olarak Abd Başkanı Donald Trump’ın Çine karşı ticaretlerde uygulayacağı tedbirler nedeniyle bir miktar daha tetiklenmiş durumda. Altın fiyatlarında yaşanan hızlı yükseliş hareketi ons fiyatının 1,335 dolar seviyesine yükselmesini sağladı. Dolarında rekor kırdığı ortamda gram altın fiyatlarındaki yükselişlerde kaçınılmaz oldu ve gram altın fiyatı 172 tl yi test etti.

Altın ons fiyatlarında bugün Donald Trump’ın açıklayacak olduğu tedbirlerle 1,345 seviyesi ve sonrasında 1,368 seviyesini hedefleyecek yeni yükselişler yaşanması olası olabilir. Aynı şekilde dolar tl tarafındaki yükseliş hareketinin sürmesi gram altında 1,74 tl seviyesine ulaşılmasını sağlayabilecektir.

28.03.2018 Altın Analizi ve Altın Yorumları

Altın ons fiyatında hareketlilik hız kesmeden devam ediyor. Hafta başından itibaren yükselişlerini sürdüren ve 1,355 dolar seviyesine kadar yükselen sarı metal, bugün dolar endeksinde yaşanan yükseliş, japon yenindeki satış ile birlikte geriledi ve şuan 1,340 dolar seviyesine yakın seyrini sürdürüyor. Altın yatırımcıları altın fiyatları ne olur, altın fiyatları yükselir mi yoksa düşer mi sorularını sorarken güncel altın yorumları ile tahmin yürütmeye çalışıyorlar.

Aşağıda günlük altın grafiğini görüntüleyebilirsiniz. Altın ons paritesindeki geri çekilme 1,345 dolar altında 1,329 seviyesine kadar devam edebilir görünüyor.

altın ons parite grafiği 28.03.2018

02.04.2018 Altın Fiyatları Ne Olur ?

Altın fiyatları geçtiğimiz haftayı 1,325 dolar seviyesinden kapamıştı ve cuma günü de piyasaların bir çoğunun kapalı oluşu ve altın fiyatlarınında fx piyasalarında işleme kapalı oluşu ile birlikte 3 günlük aranın ardından ons altın bugün güne ve haftaya alım yönlü işlemlerle başlamış oldu.

Şuan itibari ile 1,330 dolar seviyesinden işlemlerin geçtiği ons fiyatları için ilerleyen saatlerinde takip edilecek destek ve direnç noktaları ise grafikte görünmektedir. Günlük altın grafiğini incelediğimizde destek noktası olarak 1,324 dolar seviyesi kısa vadeli direnç noktası olarak ise 1,334 dolar seviyesi ön plana çıkmaktadır. Yukarı yönlü hareketlerin 1,334 dolar seviyesini aşması halinde ise 2. ve kritik direnç olarak karşımıza çıkan nokta ise 1,345 dolar seviyesi olacaktır. Bu seviyenin aşılması ise altında daha sert yukarı hareketleri beraberinde getirebilir.

atın fiyatları ne olur 02.04.2018

05.04.2018 Altın Analizleri ve Yorumları

Altın ons fiyatları hareketli saatler yaşamaya devam ediyor. Dün yapmış olduğumuz altın yorumları içerisinde belirttiğimiz 1,345 dolar seviyesi üzerinde tutunamayan altın ons fiyatları yine dün destek noktası olarak grafik üzerinde gösterdiğimiz 1,325 dolara kadar gevşemiş durumda.

ons altin grafiği 05.04.2018

Altın ons fiyatı an itibari ile 1,325 dolar destek noktasına yakın seyrini sürdürmekte, bu seviye üzerinde tutunması halinde 1,332 dolar seviyesine kadar yükselişini sürdürebilir aksi halde ise 1,317 bölgesine doğru düşüşler yaşanması muhtemel görünüyor.

Güncel Altın Yorumları, Altın Analizleri ve Altın Fiyatı Tahminleri

Bu sayfada altın fiyatları ne olur, altın fiyatları yükselir mi, altın fiyatları düşer mi, altın fiyatları ne zaman yükselecek ve altın fiyatları ne zaman düşecek gibi altın ons fiyatı ve gram altın fiyatının geleceğine yönelik tahminler yapabilmeniz adına detaylı bilgiler aktarılmıştır. Bu sayfa aracılığı ile artık kendi başınıza hangi durumda altın fiyatı düşer, hangi durum gerçekleşirse altın fiyatı yükselir. Abd verisi iyi gelirse altın ne olur, Abd ekonomik verileri kötü geldiğinde ons altın fiyatına ne şekilde etki eder bu soruların cevaplarını altın fiyatlarının 2018 yılı içerisinde yaşayabileceği olası hareketleri göz önünde bulundurarak kendi kendinize verebileceksiniz. Ayrıca başka hiç bir yerde bulamayacağınız uzmanların altın tahminleri ve yorumlarına, detaylı altın grafikleri ve dolar bazlı ons altın analizlerine altın yorumları sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

ETİKETLER
BENZER İÇERİKLER
Yorumlar
 1. yazan Ahmet

  Nisan 21st, 2018 at 10:42 am (#)

  erken seçim nedeniyle altın fiyatları artacak diye düşünüyorum. yatırım yapacak kişiler dikkatli olsun

Yorum Yap