Bist

92.321,95

% 0.756

Dolar

4.8117

% 0.365

Euro

5.6114

% 0.504

Altın

189.4468

% -0.185

Sterlin

6.3005

% 0.488

Frang

4.8180

% -0.015

Yen

4.2702

% -0.147

Ruble

0.0763

% 0.038

Riyal

1.2820

% 0.007

30.03.2018 Dolar TL Yorumları ve Analizleri

Türk Lirası dün Amerikan Doları karşısında son zamanların en sert yükselişini yaşadı ve ABD Doları’na karşı dün en çok değer kazanan para birimi oldu. Sabah saatlerinde açıklanan büyüme verisinin beklentilerin üzerinde 7,4 olarak açıklanması piyasaları sevindirirken, yurt dışı piyasalarında hafifte olsa dolar satıcılı seyretmesi Türkiye ve gelişmekte olan ülkelere yaradı. Dolar tl paritesinde dün dolar…


Türk Lirası dün Amerikan Doları karşısında son zamanların en sert yükselişini yaşadı ve ABD Doları’na karşı dün en çok değer kazanan para birimi oldu. Sabah saatlerinde açıklanan büyüme verisinin beklentilerin üzerinde 7,4 olarak açıklanması piyasaları sevindirirken, yurt dışı piyasalarında hafifte olsa dolar satıcılı seyretmesi Türkiye ve gelişmekte olan ülkelere yaradı. Dolar tl paritesinde dün dolar yorumları ve analizleri içerisinde bahsetmiş olduğumuz düşüş hareketi oldukça hızlı bir şekilde teyit edilmiş oldu. Dün paylaşılan dolar tl analizine gitmek için tıklayınız. Öyle ki dolar için belirttiğimiz destek noktası 3,935 e kadar çok sert ve duraksız bir düşüş gerçekleşti. Burada ise belirttiğimiz destek çalıştı ve 3,935 seviyesi görüldükten sonra 3,947 seviyesine kadar usdtry yeniden toparlandı.

dolar tl paritesinde düşüşler kalıcı olabilir mi

Dolar Ne Olur ?

Dolar tl kuru 4 lira seviyesi üzerinde kalıcı olur mu diye konuşulmaya başlandığı bu hafta içerisinde, hükümet sözcüleri ve Cumhurbaşkanı danışmanları tarafından gelen dolarda bu seviyeler spekulatif seviyelerdir açıklamaları, yurt dışı piyasalarda yaşanan küçük çaplı dolarizasyonun özellikle gelişmekte olan ülkelerde sonlanmış görüntüsü, Trump’ın Suriye’den yakın zamanda çekilebiliriz açıklaması, onaylanan teşvik paketleri ve Başbakan’ın ve Mehmet Şimşek’in ekonomiye dair iyimser açıklamaları ile Türkiye büyüme verisinin yine beklenenden yüksek gelmesi ile güçlenen TL dün dolara karşı galip geldi ve 4 lira üzerinden 3,935 seviyesine kadar geriledi. Peki ama bu düşüş kalıcı mı ? Artık dolar tl için 4,037 lira seviyesi tepe noktası olarak kalacak mı ? dolar daha da düşer mi, dolar ne zaman yükselir gibi soruların cevapları da yatırımcılar tarafından merak edilmektedir. Biz dilerseniz usdtry grafik görüntülerini inceleyerek dolar tl kuru için olabilecek senaryoları değerlendirelim.

dolar tl paritesi günlük grafik incelemesi 30 mart 2018

Dolar tl günlük grafiğini incelediğimizde dün paylaşmış olduğumuz 3,935 seviyesinin hala kısa vadeli destek noktası olarak çalışabileceğini bu seviye üzerinde tutundukça yukarı yönlü isteğin korunabileceğini vurgulayabiliriz. Bu seviyesinin aşağı yönlü kırılması halinde ise Fed Sonrası Dolar Yorumları başlıklı makalemizde, Fed gecesinden hemen sonra dolar tl kurunda yaşanan 3,90 seviyesine kadar süren düşüş sonrası paylaştığımız dolar yorumları içerisinde belirttiğimiz gibi yine 3,896 seviyesi öne çıkacaktır. Dolar tl düşüş hareketine devam etmek istiyor ise özellikle 3,896 seviyesinin altında kapanışlara ihtiyaç duyacaktır. Bugün haftalık kapanış olacağından dolar tl paritesi içinde önemli bir gün olacak. Dolar tl haftalık kapanışını nasıl yapacak merak konusu olmuş durumda.

4 saatlik dolar tl grafiği

Dolar tl paritesinde olası yükseliş hareketlerinde ise, 3,961 ve 3,982 seviyeleri direnç noktası olarak belirlenebilecek iken, özellikle 3,961 seviyesi altında fiyatlamaların yeniden 3,935 seviyesini test ettirebileceğini söyleyebiliriz. Piyasa açılışının yaklaştığı şu dakikalarda 3,945 seviyesine kadar yükselen dolar tl paritesi piyasa açılışı esnasında bir miktar daha yükselebilir. Bu yükseliş hareketinde izleyeceğimiz nokta 3,961 seviyesi olacaktır. Bu seviye altında fiyatlamalarına devam etmesi dolar tl grafiği görünümü açısından oldukça önemli.

Tüm bunların yanı sıra dolar tl’ye etki edebilecek bir çok faktör bulunmaktadır. Bu faktörlere doları etkileyen faktörler başlığı altından ulaşabilirsiniz. Yalnızca teknik analiz bilgileri veya yalnızca grafik analizi yaparak dolarda işlem yapan yatırımcılar genellikle işin sonunda zararla çıkmışlardır bu nedenle dolar tl paritesiini takip ederken temel analiz ve piyasayı etkileyebilecek haber akışlarını da dikkate katmalısınız.

Kendi dolar yorumlarınızı ve dolar analizlerini paylaşabileceğiniz diğer dolar yatırımcıları ve kullanıcıları ile sohbet edebileceğiniz, onların dolar hakkındaki görüşlerini sorgulayabileceğiniz forex forum sitesini ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER
BENZER İÇERİKLER
Yorum Yap