Bist

92.321,95

% 0.756

Dolar

4.8117

% 0.365

Euro

5.6114

% 0.504

Altın

189.4468

% -0.185

Sterlin

6.3005

% 0.488

Frang

4.8180

% -0.015

Yen

4.2702

% -0.147

Ruble

0.0763

% 0.038

Riyal

1.2820

% 0.007

30.03.2018 Bitcoin Analizi ve Kripto Para Yorumları

Dün paylaşmış olduğumuz bitcoin yorumları ve kripto para analizleri içerisinde, kripto para piyasalarına dair olumlu haberler gelmemesi halinde 8000 dolar seviyesi üzerinde tutunmayı başaramayan bitcoinde, 6,930 dolar seviyesine kadar bir gerileme yaşanabileceğini ve bu seviyeninde altında ise 2018 yılı içerisinde test etmiş olduğumuz 6000 dolar seviyesine kadar düşüşlerin derinleşebileceğini vurgulamıştık. Gece saatlerinde yaşanan sert düşüş…


Dün paylaşmış olduğumuz bitcoin yorumları ve kripto para analizleri içerisinde, kripto para piyasalarına dair olumlu haberler gelmemesi halinde 8000 dolar seviyesi üzerinde tutunmayı başaramayan bitcoinde, 6,930 dolar seviyesine kadar bir gerileme yaşanabileceğini ve bu seviyeninde altında ise 2018 yılı içerisinde test etmiş olduğumuz 6000 dolar seviyesine kadar düşüşlerin derinleşebileceğini vurgulamıştık.

Gece saatlerinde yaşanan sert düşüş hareketi ile birlikte bitcoin 6,900 dolara kadar gerilemiş durumda. Bitcoin ile birlikte bir çok kripto parada da sert düşüşler etkisini gösteriyor. Ethereum 370 dolara, ripple 0,48 dolara, bitcoin cash 720 dolara, litecoin ise 110 dolara kadar gerilemiş durumda. Yani kısacası kripto paralar erimeye devam ediyor. Peki ama neden ?

Kripto Paralar Neden Düşüyor ?

Kripto paralardaki düşüş hareketi dün itibari ile 8000 dolar altına sarkan bitcoin sonrası iyice hızlanmış durumda. Peki ama bitcoin neden düşüyor, kripto paralar neden düşüyor, daha nereye kadar düşecek sorularının cevapları nedir ?

Aslında daha önce bitcoindeki düşüşün nedenlerinden bahsetmiş ve bu nedenleri detaylıca açıklamıştık. Neydi bunlar ?

  • MT. Gox Bitcoin Satış Haberleri
  • Google Kripto Para Reklamlarını Yasaklaması
  • Güney Kore’de Yaşanan Kripto Para Düzenlemeleri ile İlgili Gelişmeler
  • Çin’in Kripto Paralara Bakış Açısı ve Binance’ye Olan Tavrı
  • Twitter’ın Kripto Para Reklamlarını Yasaklaması

ve son olarak Abd ‘de vergi beyannamesi son günlerinin yaklaşması bitcoin ve diğer kripto paralarda ki bu düşüşün hız kazanmasını sağladığı düşünülüyor.

bitcoin ve kripto paralarda düşüş sürüyor

Abd’de IRS tarafından yapılan açıklamaya göre kripto paraların para birimi olarak değil mülk olarak ele alınacağı ve buna göre vergilendirileceğinin bilinmesi ve Abd’de vergi beyannamesi olarak son günün 17 nisan oluşu, bu tarih yaklaştıkça kripto para fiyatlarını baskılamaya devam ediyor. Bu durum net olmamakla beraber sosyal medya üzerinde bir çok kripto para çeviricisi firma tarafından gündeme taşınmış durumda. Yani Abd’li vergi mükelleflerinin kripto paraları ellerinden çıkararak vergiden kaçma yoluna gitmiş olabileceklerini vurgulamaktalar.

Bitcoin Ne Olur ?

Sonuç olarak bu durumlar bitcoin fiyatını ne kadar etkiledi ne kadar etkilemedi net olarak bilmek zor ancak net olan şey 11,300 dolar altına inildiği ve bu seviye altında tutulma görüldüğü andan itibaren vurgulamış olduğumuz düşüş hareketinin bizi ilk hedef noktamız 6,930 dolar seviyesine taşımış olduğu oldu. Dilerseniz biz şimdi bitcoinin grafiklerine bakalım, grafiklerin bize anlatmak istediği bir şeyler var mıdır onları sorgulayalım.

bitcoin grafiği günlük 30.03.2018

Günlük bitcoin grafiğini incelediğimizde gece başlayan düşüş hareketinin 6,550 dolar seviyesine kadar sürmesinin olası olduğunu görünmekte. Bu seviye altında ise bu yıl içerisinde test ettiğimiz 6000 dolar seviyesi gündeme gelecektir. Buralardan olası bir dönüş yaşanabilir mi veya 6000 dolara kadar gerileyip bir ikili dip oluşumu söz konusu olabilir mi bu ilerleyen saatlerdeki fiyatlamalara göre belli olacak ancak bitcoini buradan kaldıracak bir haber akışı desteklemesi gelip gelmemesi burada asıl merak edilen konu olarak karşımıza çıkıyor. Bitcoin bir balon ve patladı diyenler kazanmış mı olacak yoksa bitcoin yatırımı yapanlar mı gerçekten de tüm piyasa oyuncuları tarafından bu sorunun cevabı merakla bekleniyor.

Bitcoin Analizi ve Yorumları

bitcoin haftalık görünüm

Bitcoin haftalık görünümüne baktığımızda ise, uzun bir süredir vurgulamış olduğumuz 4,800 dolar ana destek noktasına git gide yaklaştığımızı ve buradaki destek noktamızın daha da görüntülenmesi kolay hale geldiğini görmekteyiz. Yani haftalık bitcoin grafiğini ilk açtığımız anda gözümüze ilk çarpan detay 4,800 dolar seviyesi olmakta. Peki ama düşüş buraya kadar sürer mi , Bunu tahmin etmek oldukça güç ancak bitcoinde satış baskısının devam ettiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Bitcoin veya kripto paralar lehine herhangi bir haber akışı olmadığı takdirde bu düşüşlerin hedefi uzunca bir süredir vurgulamakta olduğumuz 4,800 dolar civarı olacaktır ancak bitcoinin 6000 dolar civarında nasıl bir tepki vereceği veya tepki verip veremeyeceği de son derece önemli konumda burada.

Haftalık bitcoin grafiğinde 8,600 dolar altında kalan fiyatlamaların ilk hedef noktasının 6,400 dolar sonrasında ise 5,942 dolar seviyeleri olabileceğini görmekteyiz. Bu seviyeler altında ise 4,800 dolar seviyesi ciddi anlamda konuşulur hale gelebilecektir. Ancak bitcoinin 5,800-6,500 dolar aralığında verebileceği tepki ya da bu tepkiyi verip veremeyeceği kripto paraların fiyatlamalarını ciddi derecede etkileyecek gibi durmaktadır.

Bitcoin hakkında kripto para yatırımcılarının veya bitcoin takipçilerinin yorumlarını okumak, kendi bitcoin analizlerinizi veya bitcoin yorumlarınızı paylaşmak ve canlı bitcoin fiyatı takibi yaparak grafik üzerindeki değişimleri incelemek için bitcoin ne kadar adresini ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER
BENZER İÇERİKLER
Yorumlar
  1. yazan Ahmet

    Nisan 21st, 2018 at 10:50 am (#)

    bence coinler bir gün patlayacak diyenler yanılıyorlar. sonuçta para tek yerde toplanmıyor, dolara yatırım yapmak neyse bitcoin de o şekilde

Yorum Yap