Bist

92.321,95

% 0.756

Dolar

4.8115

% 0.361

Euro

5.6105

% 0.488

Altın

189.5259

% -0.185

Sterlin

6.2996

% 0.474

Frang

4.8178

% -0.025

Yen

4.2682

% -0.104

Ruble

0.0763

% 0.096

Riyal

1.2820

% 0.007

04.05.2018 Dolar Yorumları ve Analizi

Dolar tl her gün yeni bir rekor kırmaya devam ediyor bugünde 4,25 seviyesini aşarak yeni bir rekora imza atan dolar kuru için henüz hükümet kanadından veya Merkez Bankası tarafından herhangi bir önlem gelmiş durumda değil. Bu durumda biraz yurtdışı piyasalarda yaşanan dolar endeksindeki gelişmeler ve ülke içerisindeki seçim telaşesi ile fiyatlamalarını sürdüren dolar kurunun yönü…


Dolar tl her gün yeni bir rekor kırmaya devam ediyor bugünde 4,25 seviyesini aşarak yeni bir rekora imza atan dolar kuru için henüz hükümet kanadından veya Merkez Bankası tarafından herhangi bir önlem gelmiş durumda değil. Bu durumda biraz yurtdışı piyasalarda yaşanan dolar endeksindeki gelişmeler ve ülke içerisindeki seçim telaşesi ile fiyatlamalarını sürdüren dolar kurunun yönü yukarı olmaya devam ediyor. Dolar endeksinde yaşanan yükselişler analiz kurumlarının dolar yorumları üzerinde değişikliklere gitmesine yol açtı.

Dolar tl 4,25 lira seviyesini aştı

Dolar endeksinde yükseliş hareketi devam ederken, usdjpy paritesinde yaşanan geri geliş, diğer para birimlerinde ise dolara karşı ciddi bir değer kaybı söz konusu. Bu değer kayıplarından etkilenmeyen para birimleri japon yeni ve Kanada Doları gibi görünmekte. Durum böyle olunca da ve Türkiye’nin seçim nedeni ile daha kırılgan olması sebebi ile dolarda yükselişlerin devamı kaçınılmaz gibi görünmekte. Tabi hükümet kanadından veya Merkez Bankası tarafından bir müdahale bulunulmaz ise. Dolar endeksinin 92,50 seviyesine kadar yükselmiş olması özellikle gelişmekte olan ülkeleri zorlarken Türkiye’nin içinde bulunduğu bilinmezlik ortamı durumu daha da zorlaştırıyor.

Tüm gözlerin Merkez Bankası üzerine çevrildiği bu günlerde hükümet ile ters düşmemek adına faiz arttırımı yapamayacağı öngörülen Tcmb’nin aksiyon almaması doların alevini yükselten en önemli faktörlerden biri gibi duruyor.

Dolar Daha Fazla Yükselir Mi ?

Dolarda yükselişlerin devamı halinde izleyeceğimiz bölgeyi kestirebilmek oldukça güç. Teknik analizin işlemediği bugünlerde 4,28 – 4,32 aralığı hedef nokta haline gelebilir. Dolar endeksindeki yükselişlerin sürmesi doların tl karşısında yükselişini destekleyecektir. Bu durumda yükseliş hareketi etkisini sürdürebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise ilk etapda 4,16 seviyesinin aşağı kırılması gerekmektedir Bu seviye üzerinde tutundukça dolar tl kurunda yukarı yönlü hareketlerin devam edebileceğini söyleyebiliriz.

Dolar ne olur, dolar ne zaman düşer, dolar ne zaman yükselir, dolar neden yükseliyor gibi dolar tl paritesi ile alakalı olarak merak ettiğiniz soruların cevabını piyasalar.org dolar yorumları bölümünden inceleyebilirsiniz. Güncel dolar yorumları kategorisine ulaşmak için ⇒ tıklayınız.

ETİKETLER
BENZER İÇERİKLER
Yorum Yap